Zobacz otwarcie Alei Praw Kobiet, uroczystym polonezem

Dzisiaj oficjalnie otwarto Aleję Praw Kobiet, uczestnicy zatańczyli tam poloneza.

 

Otwarcie alei Praw Kobiet w Poznaniu. fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

ALEJA PRAW KOBIET

Dzisiaj o godzinie 14.00 aleją Praw Kobiet przeszedł korowód prowadzony przez prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Uczestnicy przemarszu nową drogę pokonali tańcząc poloneza.

Dopiero 104 lata minęły od kiedy kobiety uzyskały prawa wyborcze, aż trudno w to uwierzyć. Wydaje mi się, że najlepsze czasy dopiero są przed nami, jeśli chodzi o aktywność kobiet. – mówił prezydent Jacek Jaśkowiak. Wypowiedzi prezydenta można posłuchać również tutaj.

Inwestycję podsumowała też prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich, Justyna Litka.

Nie czekaliśmy na przecinanie wstęgi tylko udostępnialiśmy państwu tę przestrzeń do użytkowania tak szybko, jak to było możliwe. Stopniowo tramwajem można było dojechać coraz dalej. Udało się wszystko w planowanym terminie uruchomić. Dzisiaj oficjalnie skończyliśmy prace drogowe na tej inwestycji.  – mówiła Justyna Litka, podczas otwarcia nowej drogi.

NAZWA UPAMIĘTNIA WAŻNE WYDARZENIE

Docelowo nowa poznańska Aleja ma odciążyć ulicę Naramowicką. To jedna z idei, która przyświecała miastu podczas planowania i realizacji inwestycji, dlatego często drogę nazywano “Nową Naramowicką”, szczególnie jeszcze zanim wybrano dla Alei ostateczną nazwę. Miano „Praw Kobiet” ma upamiętniać uzyskanie przez kobiety praw wyborczych w 1918 roku.

Prawa kobiet stanowiły jedną z podstaw kształtowania nowoczesnego, demokratycznego państwa. To uhonorowanie determinacji polskich emancypantek i całego społeczeństwa u zarania niepodległej Polski. Jest to także uznanie faktu, że równouprawnienie kobiet i mężczyzn jest jedną z fundamentalnych wartości, którymi kieruje się Poznań. – informowała rada miasta podczas uchwalenia nazwy.

Po odtańczeniu poloneza oraz szeregu przemów i występów przy skrzyżowaniu alei Praw Kobiet i ulicy Błażeja rozpoczął się koncert zespołu Shyness. Po jego zakończeniu na godzinę 17.00 zaplanowane jest usunięcie barier i otwarcie nowej drogi dla samochodów.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl