Znika ważna linia autobusowa. Mieszkańcy przestraszeni. ZTM uspokaja

Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) w Poznaniu przedstawił planowane zmiany w sieci autobusowej. Te wzbudziły obawy mieszkańców Podolan, bo znika ważna dla nich linia. W odpowiedzi na te obawy ZTM wyjaśnił, że propozycja zmian ma na celu zwiększenie dostępności komunikacji miejskiej w różnych rejonach miasta i wprowadzenie nowych połączeń.

Strach mieszkańców przed anulowaniem linii nr 168

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej ZTM trasa linii nr 168 zniknie. Jej miejsce wypełnią dwie nowe linie: nr 171 oraz nr 183. Linia nr 171 obsłuży odcinek od Centrum do ulicy Szarych Szeregów. Natomiast linia nr 183 pojedzie ulicami Kosowską i Zakopiańską do pętli Strzeszyn PKM.

Warto zaznaczyć, że dojazd do Dworca Głównego nie będzie odbywał się już od strony ulicy Dworcowej. Tylko od alei Króla Przemysła II. Mieszkańcy Podolan będą mieli możliwość korzystania z dodatkowych połączeń z Piątkowem, Wildą i Dębcem.

hotel dla psów w Poznaniu

Nowa trasa linii nr 169 zastąpi linię nr 170. Ta zmiana przyczyni się do zwiększenia częstotliwości kursów i zakresu czasowego obsługi rejonu szpitali: Wielkopolskiego Centrum Pediatrii i MSWiA oraz ulicy Dojazd i Strzeszyna Greckiego.

Natomiast funkcję linii nr 178 przejmą linie nr 183 i 185, które będą kursować zmienionymi trasami.

Planowane zmiany w sieci komunikacji miejskiej w Poznaniu

Nowa linia, o numerze 197 ma zapewnić dojazd do Kampusu UAM i osiedla Różany Potok z Piątkowa i Naramowic. Linia ta będzie również stanowiła połączenie tras tramwajowych PST i Naramowickiej. Łącząc Kampus UAM i osiedle Różany Potok z osiedlem Sobieskiego, Winogradem i Naramowicami.

Na linii nr 197 będą wykonywane wjazdy do Kampusu UAM na wybranych kursach. Linia ta ma również na celu wypełnienie luki po liniach nr 171 i 178 w obrębie Winograd oraz połączenie strategicznych tras tramwajowych PST i Naramowickiej.

W zamian za linię nr 169 i 185, linia nr 146 będzie wzmocniona przez nową linię nr 147. Linia nr 146 zachowa swoją podstawową funkcję. Zapewni komunikację pomiędzy ulicą Boranta a Starym Strzeszynem. Środkowy odcinek trasy zostanie przeniesiony na teren zachodniego Piątkowa, tj. ulice Kurpińskiego, Wojciechowskiego i część Stróżyńskiego.

W ten sposób zachowano dojazd z Naramowic i osiedla Łokietka do trasy PST. A także wypełniono lukę po przewidzianych zmianach tras linii nr 169 i 185. W okresie letnim będą również kursować dodatkowe autobusy do Strzeszynka. Linia nr 147 będzie pełnić rolę wzmocnienia dla linii nr 146 oraz umożliwi przemieszczanie się pomiędzy trasami tramwajowymi PST i Naramowicką.

Zarząd Transportu Miejskiego podkreśla, że zmiany zwiększą dostępność komunikacji autobusowej w kilku rejonach miasta. Takich jak Strzeszyn, Podolany, zachodnie Piątkowo czy Umultowo. Pod względem obsługi konkretnych korytarzy transportowych, takich jak Aleje Solidarności oraz ulice Piątkowska, Juraszów, Strzeszyńska, Kosowska i Zakopiańska dostępność transportu autobusowego pozostanie na takim samym poziomie.

Nie ma planów likwidacji danej trasy, a propozycja zakłada obsługę głównie przez linie nr 171 oraz nr 183. Mieszkańcy Podolan będą mieli możliwość bezpośredniego dojazdu do rejonu Dworca Głównego. A ponadto zyskają nowe połączenia z Piątkowem, PST, Wildą i Dębcem.

– Obecnie jest zdecydowanie za wcześnie na ostateczne decyzje. Staraliśmy się, żeby propozycja zmian w sieci autobusowej obsługujących północną część Poznania w jak największym zakresie dotarła do zainteresowanych – stąd publikacja szczegółów na stronie internetowej, przekazanie informacji mediom i  skierowanie jej do rad osiedli w celu umożliwienia wyrażenia przez nie opinii. Wszystkie głosy i opinie w tej sprawie zostaną przeanalizowane pod kątem możliwości wprowadzenia ewentualnych korekt w projekcie – informuje nas Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy ZTM-u i dodaje: – Jak zawsze w przypadku zmian w transporcie będziemy monitorować funkcjonowanie nowego układu. W razie potrzeb możliwe będzie wprowadzenie ewentualnych korekt, zarówno tras, jak i częstotliwości kursów.

Czytaj też: Takiego tramwaju w Poznaniu jeszcze nie było. Prototypowy model [ZDJĘCIA]

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl