Znamy stypendystów Miasta Poznania

Stypendium otrzymali laureaci oraz finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych. Wręczono je 35 studentom z poznańskich uczelni; Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz oraz Politechniki Poznańskiej.

To już XV edycja programu. W tym roku akademickim skorzysta z niego 35 osób (18 laureatów i 17 finalistów olimpiad). Tym samym grono stypendystów ze wszystkich edycji (od 2008 r.) zwiększyło się do 421 osób.

-To dla nas bardzo miły moment, kiedy możemy przywitać tych, którzy wybierają Poznań jako miejsce, gdzie chcą spędzić studia. Cieszy mnie to, że mimo ofert z innych miast, wybraliście właśnie poznańskie uczelnie – mówił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta.

W roku akademickim 2022/2023 wyróżnieni otrzymają comiesięczne stypendia w wysokości 1.400 zł dla laureatów olimpiad i 1.200 zł dla finalistów. Będą wypłacane przez jeden rok akademicki, od października do czerwca. Poprzez stypendium na I roku studiów Miasto chce dać studentom możliwość skupienia się na nauce i rozwijania swoich talentów.

– Dla nas, jako władz miasta, jest istotne, by Poznań był miejscem, które przyciąga i zatrzymuje najzdolniejszych. Ten program stypendialny ma zapraszać do studiowania w stolicy Wielkopolski osoby, które mogą poszczycić się osiągnięciami na szczeblu krajowym – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W tym roku poprzez program stypendialny Poznań przyciągnął studentów z 8 województw. Pochodzą oni w większości z Wielkopolski (25 osób, w tym 19 z Poznania), a także z województw: kujawsko-pomorskiego (3 osoby), podkarpackiego (2 osoby),  lubuskiego (2 osoby), lubelskiego (1 osoba), zachodniopomorskiego (1 osoba) oraz warmińsko-mazurskiego (1 osoba).

W tym roku największym zainteresowaniem wśród stypendystów cieszy się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym naukę podjęło 21 studentów i studentek. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wybrało 10 nagrodzonych. Na studia na Politechnice Poznańskiej zdecydowały się 3 osoby. Na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu studiuje 1 osoba.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl