W nocy z 29 na 30 października przestawiamy zegarki. Sprawdź zmiany w komunikacji miejskiej

W nocy z 29 na 30 października przechodzimy na czas zimowy. O godzinie 3:00 cofniemy wskazówki zegara na godzinę 2:00. Przewidywane są także zmiany w komunikacji miejskiej, która będzie funkcjonować częściowo z dodatkowymi kursami.

Warto pamiętać o przestawieniu zegarków

Telefony i zegarki w większości automatycznie zmienią czas na nowy, ale zawsze warto upewnić się, czy na pewno doszło do takiej aktualizacji. Zmiana czasu to także zawsze problem dla branży transportowej. Pociągi będą dziś stały godzinę na ostatniej stacji, na którą dojadą przed 3:00, a część kursów poznańskiego transportu zbiorowego odbędzie się podwójnie — według czasu zimowego i letniego.

Zmiany w komunikacji miejskiej

ZTM zapowiada, że podczas nocy z 29 na 30 października transport publiczny będzie funkcjonował częściowo z dodatkowymi – podwójnymi kursami, część kursów będzie odbywała się wg czasu letniego (przed przestawieniem zegara), a część już wg zimowego. Będzie też wiele kursów wykonywanych planowo, ponieważ zmiana czasu nie wpłynie na ich funkcjonowanie. Dokładne informacje można znaleźć TUTAJ

Historia zmiany czasu

Rozmowy na temat zniesienia zmiany czasu trwają od lat. Naukowcy argumentują, że jej brak pozytywnie wpłynąłby na nasze samopoczucie i produktywność. Z drugiej strony zmiana czasu historycznie pozwalała na większą oszczędność prądu. Na razie jednak rozporządzenie polskiego rządu przewiduje, że czas będziemy zmieniać co najmniej do końca 2026 roku. 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl