Zmiany w odbiorze odpadów. Co to oznacza dla mieszkańców?

Poznań właśnie wprowadził nowe umowy na odbiór odpadów komunalnych na nadchodzące trzy lata. Jakie nowości przyniosą te zmiany i jak będą wpływać na życie mieszkańców?

Wywóz odpadów Poznań

Od 1 lipca br. w Poznaniu weszły w życie nowe umowy dotyczące odbioru odpadów komunalnych przez różne przedsiębiorstwa i konsorcja. Usługi są świadczone przez Remondis Sanitech Poznań Sp. z o.o. w sektorach III (Piątkowo) i VII (Stare Miasto), oraz przez FBSERWIS S.A. w sektorach IV (Nowe Miasto), V (Rataje), VI (Winogrady) i VIII (Wilda).

Nowe zasady dotyczące harmonogramów odbioru odpadów miasto wprowadziło wraz z nowymi umowami. Harmonogramy nie będą już dystrybuowane w formie papierowej, lecz mieszkańcy będą otrzymywać je elektronicznie. Informacje są dostępne poprzez narzędzie wyszukiwarka harmonogramu na stronie miasta Poznań oraz w aplikacji Smart City Poznań.

Jakie zmiany zaszły w odbiorze odpadów?

Ceny za odbiór odpadów pozostały bez zmian: 25 zł od osoby dla zabudowy wielorodzinnej i 28 zł od osoby dla zabudowy jednorodzinnej i szeregowej. Mieszkańcy posiadający przydomowy kompostownik mogą otrzymać obniżkę opłaty o 2 zł miesięcznie. Częstotliwość odbioru odpadów również nie uległa zmianie. Nowe firmy wywozowe realizują je zgodnie z ustalonymi harmonogramami przypisanymi do każdej nieruchomości.

– Nie trzeba składać nowych deklaracji dotyczących wysokości opłat za odpady. System workowo-pojemnikowy dla zabudowy jednorodzinnej i szeregowej pozostaje bez zmian – informuje Miasto Poznań.

Mieszkańcy, którzy chcą korzystać z systemu pojemnikowego, muszą zgłosić zakup pojemników o pojemności co najmniej 120 litrów poprzez kontakt mailowy na adres: odpady@um.poznan.pl lub telefonicznie pod numerem: 61 646 33 44. Wówczas odpowiedni wykonawca oznaczy pojemniki i wstrzyma dostarczanie worków.

Wszelkie nieprawidłowości związane z odbiorem odpadów należy zgłaszać mailowo na adres: odpady@um.poznan.pl lub telefonicznie pod numerem: 61 646 33 44. Więcej informacji na temat zmiany odbioru odpadów znajdziesz [TUTAJ].

Czytaj także: Pociągiem z Poznania do Paryża. Tak prezentują się ceny

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl