Zmarła artystka poznańskiego Teatru Wielkiego

W niedzielę, 30 czerwca zmarła Liliana Kowalska. Jako tancerka występowała na scenach w całej Europie. W samym Poznaniu przygotowała aż 99 premier spektakli.

Liliana Kowalska

Liliana Kowalska, utalentowana poznanianka, rozpoczęła swoją karierę taneczną W Gdańsku w Operze Bałtyckiej. Związana była także z Bartoszycami i Łodzią, a ostatecznie zdecydowała się powrócić do stolicy Wielkopolski.

– Jako tancerka występowała na scenach całej Europy- poinformował portal e-teatr.pl.

Artystka dzieliła się swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą z młodymi adeptami tańca, prowadząc warsztaty metodyczne dla nauczycieli szkół baletowych. Wielokrotnie pełniła także rolę jurorki na konkursach tanecznych oraz zajmowała się rekonstrukcją klasycznych tytułów baletowych.

– Na poznańską scenę przeniosła balet Antala Fodora „Próba”, który przygotowywała jako asystentka choreografa w Łodzi – dodał e-teatr.pl

Lilianna Kowalska z zespołem w Poznaniu zrealizowała 99 premier, w tym zarówno baletowych, jak i operowych. Repertuar obejmował klasyki takie jak „Jezioro Łabędzie”, „Romeo i Julia”, „Dziadek do orzechów”, „Don Kichot” i wiele innych.

Liliana Kowalska/ źródło: taniecPOLSKA.pl

Pogrzeb Liliany Kowalskiej

Pogrzeb Liliany Kowalskiej odbędzie się 5 lipca o godzinie 10.40 na Cmentarzu Miłostowo. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej w Lądku-Zdroju, który rozpocznie się 9 lipca, Balet Teatru Wielkiego w Poznaniu przygotował specjalny występ ku jej pamięci, który zacznie się od minuty ciszy.

Czytaj także: Tragedia. Nie żyje 2-latka

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl