Zmarł Dariusz Klincewicz, mądry i dobry poznański dziennikarz telewizyjny i prasowy

Dariusz Klincewicz był wieloletnim dziennikarzem Telewizji Polskiej. Pracował w niej do 2016 roku. Był niezwykle doświadczonym, mądrym i wrażliwym wydawcą, autorem niezliczonych materiałów telewizyjnych, a także dziennikarskim pedagogiem. W TVP Poznań pomógł rozwinąć dziennikarski warsztat dziesiątkom reporterów.

Darek Klincewicz był wybitnym wydawcą programów informacyjnych. Mądrym i spokojnym redaktorem, który swoim olbrzymim doświadczeniem pozwalał często młodszym autorom uczyć się dystansu do opisywanych faktów, obiektywnej i sprawiedliwej ich oceny, równego stosunku do wszystkich stron sceny politycznej. Wiele jego wnikliwych uwag pozwalało reporterom szybko się rozwijać, należał do grupy redaktorów, którzy chcieli i potrafili dzielić się swoim doświadczeniem. Co także mądre i cenne Darek Klincewicz wywierając wpływ na dziesiątki reporterów, nigdy nie robił tego w sposób agresywny (co w telewizyjnej rzeczywistości nie jest oczywiste), był ostoją spokoju, co było naprawdę niezwykłe w pędzącej telewizyjnej rzeczywistości. Na to właśnie zwracał szczególną uwagę reporterom, by ów pęd za newsem, nie był szybszy od myślenia o temacie newsa. Wielokrotnie potrafił także podejmować w newsroomie trudne dla wydawcy decyzję, by rezygnować z materiałów, za którymi uganiają się wszystkie media, a które niczego istotnego nie wnoszą, ponieważ wyraźnie odróżniał misję medium publicznego od działalności komercyjnej telewizji. Ową misją był właśnie namysł, i rezygnacja z tematów błahych.

Dariusz Klincewicz redaktorskie doświadczenie rozwijał między innymi w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie rozpoczął pracę w TVP Poznań, skąd odszedł po wielu latach pracy w 2016 roku i przygotowywał materiały telewizyjne w World Trade Center Poznań.

Tak trudno uwierzyć, że Darek Klincewicz nie stanie już w newsroomie publicznej telewizji. Tak bardzo współczujemy także jego rodzinie.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl