Złapią cię pijanego? Możesz zapłacić jak za niezły hotel

Pobyt w poznańskiej izbie wytrzeźwień może wkrótce kosztować więcej. Urzędnicy proponują podniesienie opłaty z 340 do 450 złotych. Powodem są rosnące koszty utrzymania placówki oraz problemy z odzyskiwaniem należności od osób, które nie regulują opłat za pobyt.

Jak donosi Radio Poznań, miejscy urzędnicy planują podwyższenie opłaty za pobyt w Ośrodku dla Osób Nietrzeźwych. Zgodnie z propozycją stawka miałaby wzrosnąć z obecnych 340 do 450 złotych. Projekt uchwały w tej sprawie trafi pod obrady Rady Miasta.

Jak tłumaczą urzędnicy, zmiana jest związana z rosnącymi kosztami funkcjonowania placówki. Coraz więcej pieniędzy pochłania także proces odzyskiwania należności od osób, które nie płacą za pobyt w izbie wytrzeźwień. Ściąganiem zaległych opłat zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń. Tylko w ubiegłym roku wystawiono blisko dwa tysiące upomnień oraz około 1,5 tysiąca tytułów wykonawczych wobec dłużników. Odzyskanie pieniędzy często okazuje się jednak bardzo trudne.

Do ośrodka trafiają bowiem między innymi osoby bezdomne, a także obcokrajowcy, wobec których egzekucja należności bywa praktycznie niemożliwa. To powoduje dodatkowe koszty administracyjne i obciąża budżet miasta. Proponowana przez Poznań kwota nadal będzie niższa od maksymalnej stawki dopuszczonej przez Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień może obecnie wynosić maksymalnie 469,90 złotych. Ostateczną decyzję w sprawie podwyżki podejmą miejscy radni. Według danych miejskich w 2024 roku do izby trafiło 1120.

Czytaj także: Strażacy rozpoczynają szkolenia z bezpieczeństwa. Każdy będzie mógł wziąć udział

Franciszek Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl