Wielkopolska

Załamanie pogody. Przez Wielkopolskę przejdą burze, opady gradu. Możliwe są nawet trąby powietrzne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla całej Wielkopolski. Mieszkańcy powinni przygotować się na ekstremalne upały, a po nich silne wiatry, burze, grad. W niektórych miejscach możliwe są nawet na trąby powietrzne.

Prognoza pogody Wielkopolska

Piątek, 20 czerwca, rozpoczął się w Wielkopolsce słonecznie, z termometrami wskazującymi już rano ponad 20 stopni Celsjusza. W ciągu dnia temperatura może wzrosnąć nawet do 30 stopni. Jednak nie jest to jedyna zmiana, jaką przyniosła pogoda.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla całej Wielkopolski. Prognozowane są burze, które miejscami będą towarzyszyć bardzo silnym opadom deszczu – od 35 mm do 50 mm. Wiatr będzie osiągał do 90 km/h, a lokalnie nawet do 110 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk wynosi aż 80%. Ostrzeżenie obowiązuje w powiatach północnej, centralnej, wschodniej i zachodniej Wielkopolski, od godziny 19.00 w piątek, 21 czerwca, do 8.00 w sobotę, 22 czerwca. Na południu Wielkopolski ostrzeżenie obowiązuje od godziny 16.00 w piątek do 8.00 rano w sobotę. Dodatkowo istnieje możliwość wystąpienia gradu o średnicy nawet do 4 cm.

Możliwe trąby powietrzne

Trąby powietrzne mogą przemieszczać się przez sąsiednie województwa: dolnośląskie, opolskie i śląskie. Dlatego mieszkańcy południowej części Wielkopolski powinni zachować szczególną ostrożność, ponieważ istnieje ryzyko ich przejścia także na tym obszarze.

Czytaj także: Od jutra Most Dworcowy zamknięty. Prace potrwają aż do września

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl