Zakończyli przyjmować wnioski. Miastu udało się wynająć 30 mieszkań

Społeczna Agencja Najmu, jako jedna z pierwszych w Polsce, rozpoczęła swoją działalność w Poznaniu w III kwartale 2023 roku. Jesienią przeprowadzono i rozstrzygnięto nabór wniosków. Do tej pory przekazano już klucze do blisko 30 mieszkań.

Społeczna Agencja Najmu to nic innego jak pośrednictwo pomiędzy właścicielami mieszkań a osobami, którym wysokość dochodów lub sytuacja życiowa utrudniają najem lokali w warunkach rynkowych.

– Oferta SAN jest adresowana m.in. do osób, które w przeszłości ubiegały się o pomoc mieszkaniową od Miasta, ale jej nie otrzymały. Powodem były np. zbyt wysokie zarobki lub niewystarczającej liczba uzyskanych punktów. Z oferty programu skorzystać mogą również osoby, które nie zostały zakwalifikowane do programu “Mieszkanie do remontu” lub były najemcami w ramach “Miejskiego Biura Najmu” – tłumaczy Łukasz Kubiak z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Głównym bonusem dla najemców lokali w SAN są rządowe dopłaty do czynszów, sięgające nawet 30%.

Po zakończeniu zbierania wniosków lokali pod wynajem, ZKZL przedstawił ofertę mieszkańcom. Do tej pory udało się w ten sposób przekazać klucze do blisko 30 lokali.

– Niemniej, analizując zapotrzebowanie zgłaszane przez osoby zakwalifikowane do programu, SAN szczególnie poszukuje kolejnych lokali, w szczególności 2- oraz 3-pokojowych, na które jest największe zapotrzebowanie. Zaletą współpracy właścicieli z SAN jest przede wszystkim gwarancja terminowych płatności czynszu oraz możliwość długoterminowego wynajmu lokalu, bo umowy zawierane są na czas oznaczony, nie krótszy niż rok – informuje Kubiak.

Przychody z dzierżawy lokali na rzecz SAN objęte są zwolnieniami podatkowymi. Właściciele mieszkań zainteresowani nawiązaniem współpracy mogą się cały czas zgłaszać do programu – poprzez formularz na stronie www.san.poznan.pl lub bezpośrednio w Biurze Obsługi Klienta lub terenowych Punktach Obsługi Klienta ZKZL.

czytaj także: Sklepy Biedronka w centrum miasta zmienią szyldy?

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl