Sklepy Biedronka w centrum miasta zmienią szyldy?

Właściciele sieci sklepów Biedronka zaskarżyły do sądu uchwałą krajobrazową. Nie zgadzają się jej zapisami, twierdząc między innymi, że naruszane są prawa własności.

Urząd Miasta Poznania przyjął uchwałę krajobrazową, której celem jest zapanowanie nad chaosem reklamowym w mieście. Ustawa wpływa na m.in. na liczbę i jakość szyldów. Chodzi o zastosowanie dyskretnych nośników reklamowych. Nie dotyczy to jedynie sieci sklepów Biedronka, ale wszystkich przedsiębiorców.

– Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci sklepów Biedronka, zaskarżyło do WSA w Poznaniu w lipcu minionego roku uchwałę Rady Miasta Poznania z dnia 11 lipca 2023 r., nr LXXXVIII/1671/VIII/2023 w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń na terenie Poznania, zwaną uchwałą krajobrazową. – powiedział Tobiasz Wichnowski, zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP

Wichnowski dodał również, że spółka zakwestionowała prawie wszystkie zapisy uchwały, również te, które nie odnoszą skutku do sieci sklepów Biedronka (zaskarżono m.in. ustalenia zawarte w uchwale, dotyczące strefy miasta, w której nie funkcjonuje żaden sklep sieci Biedronka). Spółka zarzuciła przyjmującym uchwałę naruszenie prawa własności oraz innych praw majątkowych, obciążenie jej nieproporcjonalnymi obowiązkami oraz ograniczenie swobody działalności gospodarczej. W skardze – jak twierdzi Wichnowski- nie pojawiło się jednak stwierdzenie, że problemem jest logo sklepów Biedronka. 

Poznańscy przedsiębiorcy na dostosowanie swoich reklam wedle nowych przepisów mają czas do sierpnia, aby uniknąć kary pieniężnej. W przypadku jednak firmy Jeronimo Martins Polska S.A może być inaczej.

Jak podaje radio Zet sieć sklepów Biedronka chce trzy miliony złotych odszkodowania od władz Poznania za wprowadzenie zmian. To efekt grudniowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. samorządowych uchwał krajobrazowych. Otwiera on drogę przedsiębiorcom do żądania odszkodowania za zmiany wyglądu legalnie istniejących reklam.

Co na to właściciel sieci sklepów Biedronka? Do czasu publikacji materiału nie dostaliśmy odpowiedzi na zadane pytania w tej sprawie.

czytaj także –Zmiany w poznańskim programie mieszkaniowym | wPoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl