Wielkopolska

Zagłosujmy! Poznań wybiera prezydenta, powiat burmistrzów i wójtów

Głosują dziś nie tylko poznaniacy ale i mieszkańcy powiatu. Ci idą dziś do urn wyborczych w drugiej turze wyborów w Suchym Lesie, Kórniku, Dopiewie i Komornikach. Dlaczego trzeba zagłosować?

Powiat poznański

Ludzie stali w długich kolejkach, dowożono im pizzę, by mogli się posilić. W październikowych wyborach parlamentarnych Polacy bili rekordy frekwencji. Średnio w Polsce zagłosowało 74,38 proc. osób uprawnionych do głosowania. Była to nawet większa frekwencja niż w wyborach roku 1989, kiedy to zagłosowało 62,70 proc. obywatelek i obywateli.

Podczas pierwszej tury tegorocznych wyborów samorządowych niestety nie został powtórzony sukces frekwencyjny. W Wielkopolsce wzięło udział w głosowaniu ponad 52 proc. uprawnionych do głosowania osób. W powiecie poznańskim frekwencja wyniosła 54,17 proc. W samym Poznaniu z prawa do głosowania skorzystało jedynie 49,87 proc. mieszkańców i mieszkanek.

Dlaczego warto głosować?

Wybory samorządowe są wyjątkowo ważne ponieważ dotyczą mniejszych społeczności. Dotyczą miast, miasteczek i wsi. Wybory, które zostaną podjęte w niedzielę będą decydowały o sytuacji nie tylko politycznej ale również społecznej, ekonomicznej i kulturalnej w naszych małych ojczyznach. Dlatego tak ważne jest żeby wziąć udział w wyborach samorządowych i zagłosować na prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. To oni w najbliższych latach będą podejmowali kluczowe decyzje w imieniu mieszkańców i mieszkanek miast i wsi.

Jeśli chodzi o kwestie ekonomiczne, to warto zwrócić uwagę na fundusze z Krajowego Planu Odbudowy. Polska może otrzymać blisko 60 miliardów euro czyli aż 256 miliardów złotych. To właśnie od ludzi, których dziś wybierzemy będzie zależało w dużej mierze, jak te środki zostaną spożytkowane.

fot. Łukasz Gdak

Czytaj także: Mamy nadzieję, że jutro wygra | wpoznaniu.pl

źródło: Frekwencja w wyborach do Rad Gmin, Miast i Miejskich (wybory.gov.pl)

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl