O tym nie zapomnij, idąc na wybory. Jeden błąd i twój głos będzie nieważny

Trwa druga tura wyborów samorządowych. Mieszkańcy 9 miast wojewódzkich wybierają swojego prezydenta. W tym w Poznaniu. Lokale są czynne od godz. 7 do 21. Poza przestrzeganiem ciszy wyborczej ważne jest też, aby pamiętać o zabraniu ze sobą niezbędnych rzeczy i wiedzieć, jak zagłosować, aby nasz głos był ważny.

Druga tura wyborów samorządowych odbywa się łącznie w 748 gminach. Wszędzie tam, gdzie pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia, czyli żaden z kandydatów nie otrzymał więcej niż 50 proc. głosów.

Cisza wyborcza trwa od północy z piątku na sobotę. Potrwa do końca zakończenia wyborów, czyli do godz. 21. Lokale wyborcze otworzono o godz. 7 rano. Nowo wybrany prezydent będzie sprawował swoją kadencję przez kolejnych 5 lat, czyli do 2029 roku.

O czym trzeba pamiętać?

Do przypisanego wyborcy lokalu wyborczego, trzeba wziąć dokument ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość. Lokal można sprawdzić TUTAJ. To on pozwala na znalezienie wyborcy w spisie i dopiero po jego okazaniu, będzie się dopuszczonym do głosowania.

Najczęściej jest to dowód osobisty w postaci plastikowej karty, ale można posłużyć się też mDowodem, czyli elektroniczną wersją dowodu osobistego w aplikacji mObywatel. Okazać można też aktualny paszport, prawo jazdy lub legitymację studencką. Konieczne jest, aby był to dokument ze zdjęciem, na podstawie którego można stwierdzić tożsamość. Do lokalu wyborczego można też zabrać własny długopis, ale nie jest to konieczne. Komisja ma w obowiązku zapewnić wyborcom działające długopisy.

Ważne: wyborca otrzyma kartę, która musi być opatrzona pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i musi mieć wydrukowany odcisk pieczęci terytorialnej komisji wyborczej. Na dole karty znajduje się informacja o sposobie głosowania.

Jak zagłosować, aby głos był ważny?

W drugiej turze otrzymuje się tylko jedną kartę do głosowania z nazwiskami kandydatów na prezydenta Poznania na różowym tle. Głos będzie ważny, gdy w kratce przy nazwisku jednego z kandydatów, wyborca wstawi znak X. Trzeba pamiętać, że najważniejsze jest, aby punkt przecięcia się linii znalazł się w kratce, a nie obok niej. Głos nieważny jest wtedy, gdy X znajduje się przy nazwisku obu kandydatów lub gdy nie ma go wcale.

Po zagłosowaniu wyborca musi wrzucić kartę do urny wyborczej. Zakazane jest wynoszenie karty poza lokal wyborczy lub udostępnianie jej komukolwiek. Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego – grozi za to kara grzywny, a nawet pozbawienie wolności do lat 2. Do urny trzeba wrzucić kompletną kartę głosowania.

Dopiski na karcie do głosowania nie wpływają na ważność głosu, ale organy wyborcze apelowały, aby powstrzymać się od tego typu zachowań.

Druga tura wyborów odbywa się też w czterech z siedemnastu gmin powiatu poznańskiego. W Komornikach, Dopiewie, Suchym Lesie i Kórniku.

Czytaj też: Z Poznania nad morze i w góry? Nowe połączenie kolejowe

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl