Zabytkowa czerwona waga wróciła na Al. Marcinkowskiego. Ma prawie 100 lat. Zdjęcia

Z tym zabytkowym urządzeniem wiąże się wiele niewiadomych. Nie wiemy na przykład, kiedy dokładnie została wyprodukowana i kiedy stanęła na ulicach Poznania. Do 2018 roku nie było również wiadome, kto jest właścicielem wagi.

WRÓCIŁA

Podczas prac budowlanych na Al. Marcinkowskiego z ulicy zniknęła charakterystyczna czerwona waga. Musiała zostać zdemontowana z uwagi na wymianę nawierzchni chodnika. Przerwa ta jednak nie została zmarnowana. Zabytek przeszedł w tym czasie przegląd techniczny. To jedno z niewielu zachowanych tego typu urządzeń w Polsce.

WIELE NIEWIADOMYCH

Nie wiadomo dokładnie, jak stare jest to urządzenie, ponieważ nie zachowała się żadna związana z nim dokumentacja. Szacuje się jednak, że waga mogła zostać wyprodukowana pomiędzy 1930 a 1950 rokiem i wtedy też stanęła na ulicy Poznania. Co ciekawe, obiekt przez długi czas nie należał do miasta i ciężko było znaleźć jego właściciela.

WAŻYĆ MOŻNA SIĘ ZA DARMO

Przez Poznań została przejęta w listopadzie 2018 roku. Dzięki temu możliwe było wyremontowanie urządzenia. Kosztowało to prawie 13 tysięcy złotych. Waga została odmalowana, naprawiono mechanizm oraz zlikwidowano miejsce na wrzucanie monet. Od tego czasu aż do dzisiaj można ważyć się za darmo.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl