Można już składać wnioski na Kawka Bis. Najwyższe dofinansowania w historii

W tym roku można uzyskać nawet 100 procent dofinansowania na wymianę pieca. Wnioski można składać od dziś do 31 lipca, a rozliczyć należy się do 31 października. Są jednak warunki, które trzeba spełnić, aby wziąć udział w programie.

PADŁY REKORDY

Od 2015 do 2022 roku z dotacji programu Kawka Bis poznaniacy wymienili prawie 4000 źródeł ciepła. W połączeniu z programem rządowym liczba ta rośnie do prawie 5 tysięcy. Łącznie Miasto wydało prawie 30 mln złotych. Od teraz do 31 lipca można już składać wnioski na kolejną edycję programu. W tym roku kwoty dofinansowania będą rekordowe.

WYSOKOŚĆ DOFINANSOWAŃ

W przypadku zmiany na ogrzewanie gazowe Miasto wyłoży 15 tysięcy złotych. Przy montażu ogrzewania elektrycznego i paneli fotowoltaicznych będzie to już 25 tysięcy złotych. Na wymianę pieca na pompę ciepła dofinansowanie będzie wynosić 30 tysięcy, a jeśli dołożymy do tego panele fotowoltaiczne – 40 tysięcy złotych. Warto pospieszyć się ze składaniem wniosków. W 2024 roku uchwała antysmugowa przewiduje kary grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych dla posiadaczy starych bezklasowych pieców.

OSTATNI DZWONEK

Co więcej, do 2025 roku należy pozbyć się wszystkich źródeł ciepła typu koza czy piece kaflowe. Do końca 2027 roku należy wymienić wszystkie źródła ogrzewania klasy 3 i 4. Program Kawka Bis obowiązywać będzie właśnie do 2027 roku. Do 2024 roku kwoty dofinansowań się nie zmienią, później jednak będą sukcesywnie zmniejszane. Miasto szacuje, że w Poznaniu wciąż około 10 tysięcy pieców jest do wymiany.

WARUNKI

Warunkiem przystąpienia do programu jest posiadanie i zamiar likwidacji źródła ciepła, które jest opalane paliwem stałym i zmiana ich na źródła proekologiczne. Co więcej, źródło, z którego korzystamy, musi być wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Miasto będzie sprawdzać, czy wnioskodawcy umieścili tam swoje dane.

Rozliczenie z dofinansowania musi nastąpić do 31 października. Miasto zastrzega sobie możliwość weryfikacji tego przedsięwzięcia. Co ważne, mieszkańcy nie muszą brać kredytu, czy inwestować własnych środków w wymianę pieca. Istnieje możliwość umówienia się z wykonawcą na fakturę odroczoną.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl