Wyniki exit polls. Duża przewaga Koalicji Obywatelskiej

Zakończone właśnie wybory do Parlamentu Europejskiego zakończyły się znaczącą porażką Prawa i Sprawiedliwości. Wg danych exit polls, partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała 33,9 proc. głosów. Zostali daleko w tyle za Koalicją Obywatelską, którą poparło 38,2 proc. głosujących. Jak sobie poradziły pozostałe komitety?

Choć na oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego trzeba będzie poczekać przynajmniej do godz. 23, bo dopiero wtedy kończy się głosowanie m.in. we Włoszech i Irlandii, to znane są już rezultaty exit polls przeprowadzanego przez Ipsos dla Telewizji Polsat, TVN i TVP.

O głosy Polaków w całej Polsce walczyło 1019 kandydatów i kandydatek. W tym było 90 startowało z Wielkopolski. Największe poparcie uzyskali przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej. Oni przekonali do siebie 38,2 proc. wyborców. Na drugim miejscu znalazła się była partia rządząca Prawo i Sprawiedliwość, z wynikiem 33,9 proc. Pomiędzy drugim, a trzecim miejscem na podium jest mała przepaść. I to jest też największe zaskoczenie tych wyborów, bo na najniższym jego stopniu uplasowała się eurosceptyczna Konfederacja, która zmobilizowała do głosowania na siebie aż 11,9 proc. uprawnionych.

Gorsze wyniki uzyskały Trzecia Droga – 8,2 proc., a także Lewica – 6,6 proc.

wyniki wyborów
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej / fot. Łukasz Gdak

Czytaj także: Frekwencja w wyborach. Poznań z 3. najlepszym wynikiem

Mateusz Witczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl