Profesor Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zajmuje się ptakami od lat. Bada ich działanie terapeutyczne. Obserwacja ptaków staje się coraz bardziej popularna i wpisuje się w trend wellness.
Okazuje się, że trend wellness i obserwacja ptaków bardzo łączą się ze sobą. Udowadnia to profesor Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który w swoich badaniach skupia się m.in. na obserwacji ludzi, którzy… obserwują ptaki. Jak wynika z badań obserwacja ptaków dobrze wpływa na psychikę, a możliwości do kontaktu z ptakami w Poznaniu jest wiele. Ptaki mogą mieć znaczenie terapeutyczne w życiu ludzi. Są prowadzone badania na temat pozytywnych skutków obserwacji ptaków. Profesor Piotr Tryjanowski wraz z doktorem Sławomirem Murawcem napisali książkę „Ornitologia terapeutyczna”. Jest to zbiór esejów poświęconych związkom pomiędzy ludzkim zdrowiem a przyrodą. Książka podejmuje dość nowy temat w psychiatrii. Wskazując kontakt z naturą jako możliwą do zastosowania metodę pomocy pacjentom, poza klasycznymi – psychoterapią i farmakoterapią. Oprócz najprostszych sposobów jak wyjście na spacer i oglądanie ptaków, w książce znalazły się także specyficzne, gatunkowe zalecenia. Można np. wsłuchiwać się w głos kukułki lub słuchać muzyki z ptasim śpiewem.
– Myślę, że w dzisiejszych czasach najważniejszą funkcją ptaków, jest funkcja terapeutyczna. To, że pięknie wyglądają, są kolorowe, co nasz cieszy i raduje. Wiele prac naukowych pokazuje, że wystawienie się na emisję ptasich głosów działa na nas terapeutycznie. Ptaki kojarzą się także z wolnością. Szczególnie widoczne było to w czasie pandemii. Kiedy byliśmy pozamykani, a ptaki sobie fruwały. To jest ciekawe, właśnie wtedy narodziło się wiele pomysłów terapeutycznych związanych z obserwacją ptaków. – mówi profesor Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Wellness a kontakt z ptakami
Terapeutyczny kontakt z ptakami, może być przedłużeniem modnej w ostatnim czasie, wywodzącej się z Japonii, praktyki shinrin-yoku. Praktyka ta polega na wolnych, relaksacyjnych spacerach w lesie. Kontakt z naturą stosowany jest jako technika profilaktyczna, rehabilitacyjna lub wspomagająca leczenie. Obserwowanie ptaków wpisuje się więc w popularny trend wellness, skupiający się na dbaniu o zdrowie i podnoszeniu jakości życia. Chodzi o świadomość, umiejętność odpoczynku i wprowadzanie zdrowych nawyków do swojego życia.
– Polska jest krajem, w którym chyba jest największa naukowa refleksja na temat połączenia obserwacji ptaków ze zdrowiem psychicznym – dodaje profesor Tryjanowski
fot. Łukasz Gdak