Wielkopolska

Wykrwawiła się po cesarskim cięciu. Prokuratura już 2 lata czeka na opinię biegłych

Kobieta zmarła podczas swojego trzeciego porodu, w kwietniu 2021 roku. Prokurator zlecił biegłym z dziedziny medycyny sądowej sporządzenie opinii w sprawie śmierci 40-latki. Trwa to już dwa lata. Prokurator ma czekać do końca maja.

Zmarła podczas porodu

Do zdarzenia doszło 27 kwietnia 2021 roku. Wtedy lekarze w szpitalu w Kaliszu odbierali poród 40-latki. Była to jej trzecia ciąża. Przebiegała bez problemu. W trakcie porodu lekarze podjęli decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. Kobieta urodziła zdrowego synka. Sama jednak zmarła w wyniku krwotoku.

Czytaj również: 15-latek za kółkiem przekroczył prędkość. Zawartość bagażnika zaskoczyła policjantów

Kluczowa opinia biegłych

Śledztwem w tej sprawie zajęła się prokuratura regionalna w Łodzi. Przesłuchano wszystkich członków personelu medycznego, którzy mieli kontakt z 40-latką. Następnie śledczy wystąpili do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z wnioskiem o sporządzenie opinii w sprawie przyczyny śmierci kobiety. Prokurator mówił wtedy w rozmowie w PAP, że wszystko zależne jest od wyników sekcji. Jeśli nie wskazywałyby one na błąd lekarzy, śledztwo można by umorzyć.

Trwa to już dwa lata

Biegli z Krakowa kilkukrotnie przesuwali datę sporządzenia takiej opinii, a ostatni raz o zmianę terminu zabiegali 20 lutego. Argumentowali to dużą ilością zleconych opinii oraz innych zadań, które wykonują, a także złożonością sprawy. Biegli mają czas do końca maja. Później prokurator będzie ich upominał i przypominał o wypełnieniu obowiązku.

Długi czas oczekiwania

Sam stwierdził jednak, że przeważnie czas oczekiwania na taką opinię jest bardzo długi. Według Kierownika katedry Medycyny Sądowej UJ Marka Sanaka jest to minimum pół roku. Dokumentację musi przeanalizować kilka osób o różnych specjalnościach medycznych. Później trwa dyskusja, w której biegli wyciągają wnioski i udowadniają opinie.

Źródło: PAP

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl