Wybory samorządowe w Poznaniu. Jak wziąć w nich udział, gdy nie jest się zameldowanym?

Nadchodzą Wybory samorządowe w Poznaniu. Dla osób niezameldowanych w stolicy Wielkopolski, głosowanie może być wyzwaniem. Warto zatem poznać dostępne opcje, aby uczestniczyć w wyborach. Oto praktyczny przewodnik, jak to zrobić.

Zbliżające się wybory samorządowe stawiają przed niezameldowanymi mieszkańcami Poznania wyzwania związane z udziałem w głosowaniu. Dla tych, którzy nie są zapisani w Centralnym Rejestrze Wyborców na obszarze stolicy Wielkopolski, istnieje konieczność podjęcia dodatkowych kroków, aby móc oddać tutaj swój głos. Znajomość procedur ułatwi ten proces. Przedstawiamy praktyczny przewodnik, jak zarejestrować się w stałym obwodzie głosowania w Poznaniu oraz inne dostępne opcje dla chcących zagłosować mieszkańców.

Wybory samorządowe w Poznaniu

Wszyscy, którzy zapisali się w Centralnym Rejestrze Wyborców w swoim stałym obwodzie głosowania, mogą oddać głos w lokalu wyborczym, który jest dla nich właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. To dotyczy wszystkich rodzajów wyborów, nie tylko tych samorządowych. Ważne jest też, że rejestracja nie odnosi się do jednego konkretnego głosowania, ale umożliwia udział w każdych kolejnych wyborach.

– Przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi wielu wyborców głosowało w Poznaniu, ponieważ dopisali się do spisu wyborców jednorazowo, tylko na tamte wybory. Taki wpis nie daje jednak możliwości głosowania w wyborach samorządowych w naszym mieście – mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP. 

Wybory do rad osiedli. Wiadomo, kiedy odbędzie się głosowanie
fot. Łukasz Gdak/wpoznaniu.pl

Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania

Jeśli ktoś nie jest zapisany w Centralnym Rejestrze Wyborców na wybory w Poznaniu, ale chce tu głosować, musi złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania w stolicy Wielkopolski. Można to zrobić łatwo przez stronę internetową gov.pl, logując się np. za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej. Następnie należy podać swój adres i złożyć oświadczenie, że mieszka się we wskazanym miejscu na stałe. Do wniosku trzeba dołączyć dokument potwierdzający związki z Poznaniem, np. umowę najmu, umowę o pracę lub akt notarialny zakupu mieszkania. Wniosek trzeba podpisać elektronicznie. Po wysłaniu dokumentu na odpowiedni adres mailowy, który podano we wniosku, otrzyma się na pocztę ankietę z kilkoma pytaniami, na które będzie można odpowiedzieć, dzięki czemu będzie można głosować w Poznaniu. Wypełnioną ankietę wystarczy odesłać do urzędu w odpowiedzi na maila.

Warto mieć na uwadze, że złożenie samego wniosku nie stanowi końca procedury. W przypadku zmiany stałego obwodu głosowania, urząd ma obowiązek wydać decyzję w ciągu pięciu dni od złożenia wniosku. Dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy, osoba składająca wniosek będzie uprawniona do głosowania w stolicy Wielkopolski. Decyzja w tej sprawie zostanie przekazana na indywidualną skrzynkę w serwisie ePUAP.

fot. Ł. Gdak

Osoby preferujące załatwienie sprawy osobiście mają także taką możliwość. Wystarczy udać siędo Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania, zlokalizowanego przy ul. Libelta 16/20. Nie trzeba wcześniej umawiać się na wizytę. Ważne jest jednak, aby zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Do załatwienia sprawy potrzebny będzie także wydrukowany wniosek, który można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej lub wypełnić na miejscu, korzystając z dostępnych formularzy. Podczas składania wniosku konieczne będzie również przedstawienie pracownikowi urzędu dokumentów potwierdzających związek z Poznaniem.

Meldunek w Poznaniu

Osoby, które chcą oddać głos w Poznaniu, mają również możliwość skorzystania z innego sposobu. Mogą się zameldować w tym mieście. Procedurę można wykonać łatwo online, logując się do ePUAP za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej. Alternatywnie, zameldowanie można również dokonać osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem pełnomocnika. Szczegółowe informacje na temat załatwienia tej sprawy dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej.

Czytaj także: Nowość w poznańskich urzędach. „Porozmawiamy” ze sztuczną inteligencją

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl