Chcesz mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie? Zostań radnym osiedlowym. Koniecznie weź też udział w wyborach i oddaj głosy na swoich sąsiadów, którzy chcą działać dla lokalnej społeczności. Wybory do poznańskich rad osiedli odbędą się 24 marca, w połowie lutego zgłoszenia będą mogli składać chętni kandydaci.
Nowa kadencja rad osiedli to szansa dla tych, którzy chcą zmieniać swoje najbliższe otoczenie. Członkowie poszczególnych rad osiedli, w porozumieniu z mieszkańcami, mogą decydować o remontach szkół, dróg i chodników, budowie nowych boisk i placów zabaw czy organizacji wydarzeń sportowych i kulturalnych.
– Członkostwo w radzie osiedla to szansa zrobienia czegoś dla naszej małej ojczyzny. Spośród sąsiadów wybieramy osoby, które chcą działać w naszym imieniu, dla dobra lokalnej społeczności. To do nich możemy potem, w pierwszej kolejności zwrócić się z naszymi problemami. Wybory do rad osiedli są ważne, ponieważ budowanie społeczeństwa obywatelskiego zaczyna się od dołu, a nie od góry. To my sami musimy zająć się jego budowaniem. Możemy decydować, o tym, co zrobić na danym osiedlu oraz kto będzie nas reprezentować. Warto z tej możliwości skorzystać. To duża szansa. Następna będzie dopiero za cztery lata — zachęca Andrzej Białas pełnomocnik prezydenta ds. społeczeństwa obywatelskiego.
W tym roku łączna pula pieniędzy wszystkich rad osiedli przekracza 50 milionów złotych. Oznacza to, że każda jednostka pomocnicza ma do wydania średnio około miliona złotych rocznie.
Wybory do poznańskich rad osiedli odbędą się 24 marca (komisje wyborcze będzie można odwiedzić od godziny 8 do 20). Zagłosować może każdy polski obywatel, który ukończył 18 lat i zamieszkuje na stałe na terenie osiedla. Takie same wymogi (pełnoletniość i polskie obywatelstwo) obowiązują w przypadku kandydatów.
– Kandydat na radnego osiedlowego musi wypełnić zgłoszenie i zebrać podpisy przynajmniej 10 stałych mieszkańców okręgu, z którego zamierza wystartować. Konieczne jest też oświadczenie, w którym wyraża swoją zgodę na kandydowanie i potwierdza, że posiada pełnię praw wyborczych — tłumaczy Arkadiusz Bujak dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta UMP.
Druki można pobrać ze strony internetowej:http://www.poznan.pl/mim/main/wybory-do-rad-osiedli,p,44603.html lub https://zaradnosc.poznan.pl/informacje-wyborcze/.Otrzymać je można we wszystkich oddziałach terenowych Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta oraz biurze podawczym Urzędu Miasta Poznania na Pl. Kolegiackim.
Przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na radnych osiedlowych będzie się odbywać 11-15 i 18-19 lutego — w godz. 8:00-15:30 oraz 20-22 lutego — w godz. 8:00-19:00. Wnioski można składać w Wydziale Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta:
ul. Gronowa 20, pok. 319 i 321
os. Bohaterów II Wojny Światowej 36A, pok. 23
ul. Słowackiego 22, pok. 148
ul. Matejki 50, pok. 219 i 220
ul. Libelta 16/20, pok. 106 i 107