Wszystkich Świętych. Seniorzy będą mogli skorzystać z pomocy

Do święta Wszystkich Świętych coraz bliżej. Miasto postanowiło wyjść naprzeciw potrzebom seniorów, umożliwiając im transport na terenie cmentarzy czy pomoc w sprzątnięciu grobów.

Transport na terenie cmentarzy

Z okazji dnia Wszystkich Świętych groby swoich bliskich odwiedzą tysiące osób, w tym również takie, które mają problemy z poruszaniem się. Dla nich będzie możliwość podjechania blisko grobu. Wjazd na cmentarz Miłostowo będzie od strony ul. Gnieźnieńskiej, natomiast pojazdy będą opuszczać cmentarz ul. Kępa. W przypadku cmentarza na Junikowie wjazd i wyjazd odbywać się będzie od ul. Grunwaldzkiej (od strony pętli tramwajowo-autobusowej).

Harmonogram wjazdów na cmentarze:

  • Do 27 października – wjazd możliwy będzie w godzinach od 7.00 do 17.00 (do 17.00 należy opuścić teren cmentarza).
  • 28 do 31 października (sobota – wtorek) – brak możliwości wjazdu,
  • 1 listopada (środa) Wszystkich Świętych – brak możliwości wjazdu,
  • 2-3 listopada (czwartek, piątek) – wjazd możliwy będzie w godzinach od 7.00 do 15.00 (do 15.00 należy opuścić cmentarz), 
  • 4 listopada (sobota) – wjazd możliwy będzie w godzinach od 8.00 do 13.00 (do 13.00 należy opuścić teren cmentarza). 

Handel wokół cmentarzy będzie odbywał się przede wszystkim przy głównych wejściach oraz furtkach. Straż miejska w okresie Wszystkich Świętych patrolować będzie tereny przycmentarne. Przypadki tarasowania wejść na cmentarze w związku z odbywającym się handlem można zgłaszać bezpośrednio funkcjonariuszom bądź pracownikowi biura cmentarnego, który niezwłocznie przekaże taką informację do odpowiednich służb.

Na obu nekropoliach można też korzystać z wypożyczalni sprzętu ogrodowego, które zostały rozmieszczone zarówno przy wejściach na cmentarze, jak i na ich terenie. Na Miłostowie jest 39 wypożyczalni, a na Junikowie – 35. 

Udostępniono również punkty, tzw. „zniczodzielnie”, na których można zostawiać znicze do wykorzystania przez innych odwiedzających groby bliskich. Na Junikowie są 23 takie punkty, natomiast na Miłostowie 26.

Zarządzający cmentarzami zachęcają też do tego, by wykorzystać wizytę na cmentarzu do sprawdzenia, czy groby są opłacone. Na Junikowie i Miłostowie 1 listopada biura będą czynne w godz. 7-15.

Pomoc dla seniorów na terenie cmentarzy

Osoby po 80 roku życia oraz osoby mające więcej niż 60 lat z widoczną dysfunkcją narządów ruchu, która utrudnia samodzielne poruszanie się, mogą skontaktować się bezpośrednio z biurem cmentarzy (Miłostowo: 577-099-400, Junikowo: 577-066-700) i zamówić transport do nagrobków bliskich zmarłych. Szczegóły związane z usługą znajdują się na stronach internetowych Usług Komunalnych w Poznaniu.

Bezpłatne sprzątanie grobów

Z usługi mogą skorzystać osoby, które ukończyły 80 rok życia i samotnie prowadzą gospodarstwo domowe lub mieszkają razem z osobą z niepełnosprawnością, długotrwale chorą bądź niesamodzielną. Aby z oferty wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt: 61 646 33 44. Zgłaszający musi podać dane osobowe seniora (imię, nazwisko, wiek, PESEL, numer telefonu) i dokładne miejsce położenia grobu oraz dane osoby w nim pochowanej. Powinien też dokładnie opisać, jaki zakres usługi go interesuje.

Zobacz też: Wszystkich Świętych. Sporo zmian w organizacji ruchu

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl