Wszystkich Świętych. Kwiaty i znicze na grobach zasłużonych Wielkopolan

Znicze zapłonęły dziś na najstarszej nekropoli Poznania. Oficjalna delegacja władz województwa i miasta w zupełnej ciszy złożyła dziś kwiaty i oddała cześć zasłużonym Wielkopolanom. Na cmentarzu na wzgórzu św Wojciecha, kwiaty złożono między innymi na grobach byłych prezydentów Poznania i pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego gen. Stanisława Taczaka. 

To już nasza tradycja. Kwiaty składamy w ciszy, by w ten sposób oddać pokłon tym, którzy zasłużyli się dla Poznania i Wielkopolski. W ten sposób chcemy oddać im szacunek – mówił dziennikarzom już po uroczystości prezydent Jacek Jaśkowiak.

Delegacja w skład w której wchodzili prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, starosta poznański Jan Grabkowski, przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz oraz przedstawiciele arcybiskupstwa i żołnierzy, złożyła kwiaty na grobach byłych prezydentów Poznania Jarogniewa Drwęskiego, Cyryla Ratajskiego. Kwiaty złożono także na grobie Stanisława Taczaka, Hipolita Cegielskiego i premiera Stanisława Mikołajczyka.

Na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan od rana kwestowali przewodnicy PTTK oddziału Poznań. Zbierali pieniądze na renowacje grobów i grobowców na najstarszej nekropoli. Zbiórki prowadzą od 18 lat. Do tej pory udało mi się zebrać ponad 130 tysięcy złotych. Dzięki temu odremontowano kilkadziesiąt grobów.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl