Zerwano biało-czerwone szarfy na cmentarzu na Rossie

Biało-czerwone szarfy wisiały na krzyżach na polskich wojskowych nagrobkach na wileńskiej Rossie. Zostały zerwane przez wandali. W Poznaniu przez 18 lat zbierano pieniądze na renowację wileńskiego cmentarza na Rossie.

O zniszczeniu biało-czerwonych szarf na wileńskim cmentarzu poinformował portal Wilnoteka. Tradycją jest, że szarfy te wieszają uczniowie z polskich szkół. Nikt ich jednak nigdy nie zrywał.

Nigdy dotąd nie spotkaliśmy się z takim przypadkiem – mówi honorowa prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicja Klimaszewska w wywiadzie dla Radio Znad Wilii.

Społecznicy dbający o cmentarz wykluczają możliwość zerwania szarf np.przez wiatr. Zapewniają, że były mocno osadzone i są pewni, że ich zniszczenie to akt wandalizmu.

Sprawa oburzyła także mieszkańców Wilna, którzy chcą jej wyjaśnienia. Na cmentarzu tym leżą żołnierze Polski i Litwy, którzy w latach 1919,1920 walczyli o Wilno.

W Poznaniu przez 18 lat zbierano pieniądze na renowację wileńskiego cmentarza na Rossie. W tym roku zbiórki nie było. Główną przyczyną jest przeniesienie do innej parafii ks. Edy Jaworskiego, który napędzał zbiórkę.

Więcej o tej sprawie pisze portal Wilnoteka.

http://www.wilnoteka.lt/artykul/na-nowej-rossie-zniknely-bialo-czerwone-szarfy

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl