Wilda zielenieje? Jest jednak apel. Może dotyczy właśnie Ciebie

Na poznańskiej Wildzie Zarząd Dróg Miejskich zasadził nowe drzewa i rośliny niskie. Co i gdzie?

W ostatnim czasie poznańska Wilda przeszła metamorfozę. Stała się bardziej zielona oraz przyjazna dla mieszkańców. Zarząd Dróg Miejskich nasadził tam nową roślinność.

Wilda Poznań

Na ulicy Dolina na poznańskiej Wildzie ZDM posadził dwa klony pospolite. Dodatkowo prawie na 146 metrach kwadratowych pojawiły się różnorodne krzewy, byliny i ozdobne trawy. Na tym nie koniec. Również ulica Górna Wilda stała się bardziej zielona. Obsadzono tam 90 metrów kwadratowych roślinnością niską oraz czterema platanami wschodnimi.

fot. Bartosz Jankowski / ZDM

Poprawi się mikroklimat

– Gdy zieleń podrośnie zdecydowanie poprawi się estetyka okolicy i mikroklimat ulicy – przekonuje w swym komunikacie ZDM.

Nasadzenia roślin mają wiele korzyści dla mikroklimatu. Rośliny jakość powietrza poprzez absorpcję dwutlenku węgla i produkcję tlenu. Zmniejszają też temperaturę poprzez proces transpiracji, gdzie woda jest odparowywana z liści. W okolicy będzie też po prostu więcej przyjemnego cienia.

fot. Bartosz Jankowski / ZDM

Jest apel

ZDM apeluje do właścicieli czworonogów o regularne sprzątanie po swoich pupilach, zwłaszcza gdy potrzeby fizjologiczne są załatwiane na terenach zielonych przy ulicach. Ponadto, prosi by unikać wyprowadzania psów na świeżo posadzone pasy zieleni. Rośliny powinny mieć czas i warunki na ukorzenienie się i wzrost.

– Należy pamiętać, że zwierzęcy mocz (w nadmiarze) uszkadza je i prowadzi do ich obumarcia – dodaje ZDM.

fot. Bartosz Jankowski / ZDM

Czytaj także: Gdzie są poznańskie koziołki? Nie pojawiły się dzisiaj na ratuszowej wieży. Turyści zawiedzeni

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl