„Wigilia ze Smoleniem”

Na skwerze Bohdana Smolenia, przy ulicy Rybaki odbyła się druga Wigilia ze Smoleniem. Po odśpiewaniu kolęd i złożeniu świątecznych życzeń, organizatorzy ubrali pomnik mężczyzny w świąteczny szalik i czapkę.

Kolędy w wielu językach

Wigilia ze Smoleniem, organizowana przez Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu, Miasto Poznań i Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, rozpoczęła się o godzinie 12:00, przy Skwerze Bohdana Smolenia (ul. Rybaki/Strzałowa). Na spotkanie poznaniacy przybyli tłumnie. Poznański Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego wykonał kolędy w kilku językach, między innymi polskim, ukraińskim, suahili czy angielskim.

fot. M.Anders/wpoznaniu.pl

Posiłki dla potrzebujących

Następnie organizatorzy ubrali pomnik Bohdana Smolenia w ciepły szalik i czapkę. W tym samym czasie osobom potrzebującym posiłki rozdawali: Caritas Poznań, Siostry Elżbietanki, restauracje: Amici Miei, Pierożek i Kompocik. Dodatkowo młodzież z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego im. J.J. Śniadeckich w Poznaniu zapewniła bigos, chleb i herbatę. SPAR Swarzędz zaoferowało owoce i karmę dla zwierząt domowych, a Green Parking gorącą grochówkę z wojskowego kotła.

Smoleń ma swój pomnik w Poznaniu

Bohdan Smoleń – polski aktor, piosenkarz, satyryk, artysta kabaretowy i działacz społeczny przez lata związany był z Poznaniem. Wraz z Zenonem Laskowikiem, Krzysztofem Jaślarem i Aleksandrem Gołębiowskim, współtworzył kabaret „Tey”. Był także pomysłodawcą i założycielem Fundacji „Stworzenia Pana Smolenia” zajmującej się hipoterapią. Zmarł w 2016 roku w stolicy Wielkopolski. Jego skwer i pomnik, tak jak i samą postać aktora, kojarzą chyba wszyscy poznaniacy.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl