Wielkopolska : Jest decyzja na realizację kolejnego etapu projektu Baltic Pipe

Polska jest w trakcie największej w historii rozbudowy systemu przesyłowego gazu. Projekt Baltic Pipe ma na celu utworzenie od października 2022 r. nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim.

14 września 2022 r. Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję na pozwolenie użytkowania obiektów w ramach I etapu rozbudowy węzła przemysłowego i połączenia gazociągu Baltic Pipe z istniejącą  infrastrukturą. Chodzi o obiekty budowlane i instalacje Terenowej Jednostki Eksploatacyjnej Węzeł Przesyłu Odolanów oraz obiekty budowlane rozbudowy Tłoczni Gazu Odolanów.

– Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest priorytetem dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Baltic Pipe to strategiczny projekt, dzięki któremu wzrośnie nasza niezależność gazowa – podkreśla wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

  • fot. źródło : WUW
  • fot. źródło : WUW

Tłocznia w Odolanowie jest jednym z kluczowych elementów tego procesu. Rozbudowa tłoczni gazu jest związana ze wzrostem przesyłu gazu ziemnego realizowanego za pomocą istniejącego systemu przesyłowego poprzez m. in. wykorzystanie pełnej przepustowości dla zwiększonych ilości dostaw gazu do Polski z różnych konkursów. Za rozbudowę polskiego systemu przesyłowego odpowiedzialny jest GAZ-SYSTEM S.A.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl