Wielkopolska będzie mieć 4 nowe pociągi. Kosztowały prawie 150 mln złotych

Elf 2 to model pociągu, którego aż 4 nowe składy będą jeździć po wielkopolskich torach. We wtorek podpisano umowę na ich zakup. Całkowity koszt inwestycji to 150 milionów złotych, choć sporą część dofinansowało państwo.

SPORY WYDATEK

Samorząd województwa wielkopolskiego podpisał umowę z bydgoską firmą Pesa na zakup 4 nowych pociągów. Współpraca firmy z województwem trwa już 15 lat. Tym razem producent dostarczy sprawdzone już na wielkopolskich torach pociągi Elf 2. Inwestycja wyniesie 142 miliony złotych, z czego 100 milionów złotych to pieniądze pochodzące z Polskiego Ładu.

Najnowsza inwestycja zdecydowanie poprawi warunki oferty przewozowej, której realizacja jest niestety coraz droższa. W minionym roku wartość dopłaty Samorządu Województwa Wielkopolskiego do biletów wyniosła 280 milionów złotych, w tym roku będzie to około 320 milionów złotych- mówi marszałek wielkopolski Marek Woźniak.

SZYBKIE I ELEKTRYCZNE

Łącznie na rozwój floty samorząd wydał już 703 miliony złotych. Nowe pociągi mają trafić do zamawiającego w ciągu najbliższych 22 miesięcy. Elf 2 to model elektryczny, który może poruszać się z prędkością maksymalnie 160 kilometrów na godzinę. Po Wielkopolsce jeżdżą 5-członowe składy, które w sumie mogą pomieścić nawet 280 pasażerów na miejscach siedzących.

Nowy tabor zostanie wyposażony w system ERTMS/ETCS, czyli Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym. Dostęp do pojazdu zapewnią po dwie pary drzwi na stronę każdego członu. Pojazdy będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajdzie się w nich toaleta z możliwością wjazdu na wózku inwalidzkim, pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących oraz rampy. 

BĘDĄ WODOROWE?

Marszałek Marek Woźniak przypomniał również, że w najbliższych latach planuje zainwestować w pociągi wodorowe. Maciej Maciejewski, wiceprezes firmy Pesa, zapowiedział, że zorganizuje spotkanie dla samorządowców i przewoźników pasażerskich. Firma chce przedstawić najnowsze rozwiązania w zakresie taboru napędzanego właśnie wodorem.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl