Wielkie zmiany na Jeżycach. Nowe osiedle mieszkalne w miejscu starej fabryki

Charakterystyczna, wysoka na prawie 40 metrów wieża ciśnień ma być centralną częścią projektu nowego osiedla na poznańskich Jeżycach. Powstanie ono w miejscu dawnej siedziby firmy Apator Powogaz.

CZY NOWE OSIEDLE PASUJE DO JEŻYC?

Mieszkańcy obawiają się, że będzie to przestrzeń niepasująca do poznańskich Jeżyc. Wolnostojące, wysokie i szerokie budynki, niepołączone ze sobą z wejściami od wewnątrz osiedla nijak mają się do kolorowych i różnorodnych kamienic. Ponadto niewielki plac, który otoczony wysokimi budynkami nowego inwestora i budynkiem Famma Dąbrowksiego, sprawiać będzie wrażenie jeszcze mniejszego.

Gabaryty potężnych, masywnych budynków ze zbyt długimi elewacjami, wolnostojące, pozawijane i moim zdaniem niedające dobrego komfortu funkcjonowania. Te budynki nie tworzą atmosfery śródmieścia. Są to budynki pojedyncze, niepołączone. One byłyby super, gdyby były na Piątkowie, ale nie są. – komentuje Krzysztof Koch, przewodniczący Rady Osiedla Jeżyce.

ZMIANA PO 96 LATACH

Apator Powogaz to jeden z największych producentów między innymi wodomierzy i ciepłomierzy w Europie. Ich produkty znajdziemy nie tylko w większości polskich domów, ale i w krajach Europy Zachodniej i Wschodniej, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Afryki, obu Ameryk oraz Australii. Przez ponad 60 lat firma swoją siedzibę miała na poznańskich Jeżycach, a dokładniej przy ulicy Klemensa Janickiego.

W 2020 roku zdecydowała się jednak na postawienie nowego budynku w podpoznańskich Żernikach. Do nowej siedziby firma przeniosła się na początku tego roku, a działkę przy ulicy Janickiego miał przejąć deweloper. Dzisiaj nastąpiło oficjalne przekazanie terenów spółce Echo Investment.

  • fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

CO POWSTANIE NA JEŻYCACH?

Charakterystyczna wieża ciśnień będzie w centrum nowego osiedla mieszkaniowego. Zostanie ona odnowiona i podświetlona. Osiedle Wieża Jeżyce to łącznie 6 nowych budynków mieszkalnych, w których pomieści się łącznie ponad 1000 mieszkań.

To miejsce świetnie się wpisuje w ideę 15-minutowego miasta. Chcemy, żeby mieszkańcy mieli wiele rzeczy na miejscu. Planujemy wiele usług, żeby ludzie mogli się tu spotykać i spędzać czas. Wieża będzie charakterystycznym punktem projektu. Chcemy ją oddać mieszkańcom. – powiedział Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży mieszkań, Echo Investment.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

CO W KWESTII ZIELENI?

Na terenie osiedla nie będzie dodatkowych zbiorników retencyjnych. W zbieraniu deszczówki pomogą za to zielone dachy budynków. O zieleń ma być również oparta przestrzeń między budynkami. Ma tam rosnąć wiele drzew, a pagórki mają być pokryte trawą. Betonowe będą jednak chodniki prowadzące między budynkami oraz plac wokół dawnej wieży ciśnień.

Obok osiedla ma powstać jeszcze park miejski oraz dodatkowo plac, w którym, choć zieleń będzie występować, w większości będzie wykonany z betonu.

Chcemy, aby nowi mieszkańcy tej przestrzeni żyli w zgodzie z mieszkańcami starszej części Jeżyc i odwrotnie. Wieża Jeżyce nie ma być konkurencją dla Rynku Jeżyckiego, ale kolejną częścią dzielnicy. – podsumował Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania.

fot. materiały inwestora

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl