Przyszłoroczny Tour de Pologne rozpocznie się w Poznaniu. “To jest kolarska Liga Mistrzów”

Ponad 220 kilometrów trasy w Poznaniu oraz okolicznych gminach i miejscowościach. Władze regionu podkreślają, że przyszłoroczna edycja Tour de Pologne będzie świetną okazją do promocji Wielkopolski. Jak zapowiada Jacek Jaśkowiak, Poznań pokaże się wtedy w nowej odsłonie, po remontach.

JUBILEUSZ W POZNANIU

W przyszłym roku na przełomie lipca i sierpnia wystartuje 80., jubileuszowa edycja Tour de Pologne, jednej z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce. Będzie to wyjątkowa odsłona wyścigu dla mieszkańców Wielkopolski. Start trasy będzie miał miejsce w Poznaniu. Ostatni raz impreza gościła tutaj w 2007 roku. W stolicy Wielkopolski kończył się 4., 242-kilometrowy etap wyścigu, wygrany przez Włocha Danilo Napolitano.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

PONAD 200 KILOMETRÓW WIELKOPOLSKICH TRAS

Dzień przed wyścigiem na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się oficjalna prezentacja drużyn. Stamtąd również wystartują kolarze. Trasa będzie liczyć ponad 220 kilometrów. Dokładny jej przebieg poznamy dopiero w przyszłym roku, ale już teraz wiemy, że zakończy się na Torze Poznań. W ten sposób wyróżniony zostanie Automobilklub Wielkopolski, który również będzie świętował jubileusz w przyszłym roku. Będą to jego 100. urodziny.

To ogromny zaszczyt, że najważniejsze kolarskie wydarzenie w Polsce odbędzie się właśnie u nas! Tour będzie trwał od 29 lipca do 4 sierpnia 2023. – napisał na Twitterze prezes MTP, Tomasz Kobierski

PROMOCJA WOJEWÓDZTWA

Dla województwa wielkopolskiego będzie to okazja do promocji jego terenów, mniejszych miast i gmin. Cała trasa będzie transmitowana na żywo do ponad 100 krajów z całego świata. Miasto Poznań będzie mogło wykorzystać nagrania z transmisji do promocji regionu. Dla stolicy Wielkopolski będzie to również okazja do pokazania miasta w “nowej odsłonie”.

Uważamy, że jest to wyjątkowa okazja, by pokazać piękno województwa, powiatu podpoznańskich gmin i w szczególności samego Poznania. Tak się składa, że do lipca 2023 roku pokończymy wszystkie remonty i będziemy mogli pokazać Poznań w nowej odsłonie. – powiedział prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

KOLARSKA LIGA MISTRZÓW

Wielkopolska trasa będzie najdłuższym z 7 etapów Tour de Pologne. Łącznie jest to 13000 km trasy, przebiegającej przez prawie 500 miejscowości. W zeszłym roku wyścig obejrzało prawie 4 miliony ludzi.

Polacy naprawdę kochają kolarstwo. Jest to też impreza domowa. Tour de Pologne to jest kolarska Liga Mistrzów. Już wyżej nie możemy nic zrobić. Jako Polak jestem dumny, że mamy taki wyścig jak Włosi czy Francuzi. – podsumował Czesław Lang, organizator wyścigu.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl