Wielki sukces Polskiego Teatru Tańca. Choreograficzny projekt filmowy z 2022 roku w reżyserii Iwony Pasińskiej otrzymał nagrodę „Play Short” dla najlepszego filmu tańca. Wcześniej doceniono go w Nowym Jorku.
Zrealizowany w ramach idiomu „Człowiek – zwierzę” choreograficzny projekt filmowy Polskiego Teatru Tańca „Bestia” w reżyserii Iwony Pasińskiej prowokuje do refleksji nad charakterem relacji zwierząt i ludzi. Akcja „Bestii” rozgrywa się na łąkach i w starej owczarni na terenie wielkopolskiej wsi Komorowo, której sielski krajobraz stanowi przewrotne tło dla opowieści.
Premiera „Bestii” odbyła się w Wigilijną Noc, 24 grudnia 2022 roku, kiedy według legendy zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. Film operuje czarno-białą kolorystyką. Kostiumy nawiązują do obecnej sytuacji na świecie – to zimowe mundury maskujące, które po zakończeniu projektu zostały przekazane ukraińskiej armii.
Międzynarodowa Nagroda Filmowa „Play Short” to kolejny sukces filmu „Bestia” w kontekście międzynarodowym. Wcześniej obraz filmowy otrzymał m.in. Nagrodę Publiczności na YoFiFest 2023 – festiwalu filmowym w Yonkers w stanie Nowy Jork. To bardzo doceniane w świecie filmowym wydarzenie, dziewięciokrotnie wybrane do zestawienia „Top 100 Best Reviewed Festivals on FilmFreeway”, dodatkowo uznane za jedną z najmodniejszych atrakcji miasta w zestawieniu „Top Ten Hippest Things about Yonkers”. „Bestia” została też wyróżniona na festiwalu Dare to Dance in Public Film Festival w Los Angeles (USA).
Choreograficzny projekt filmowy można oglądać bezpłatnie na YT Polskiego Teatru Tańca.
Projektowi towarzyszy publikacja inspirowana projektem filmowym, w którym czarno-białe kadry z planu filmowego zderzone zostały z trawestacjami tradycyjnych rymowanek – polskich, żydowskich, niemieckich. Wydawnictwo można zakupić w Polskim Teatrze Tańca w cenie 37,50 zł.
Nagrody „Play Short” służą odkrywaniu talentów i wspieraniu w rozwoju artystycznym twórców filmowych z całego świata. To forma docenienia produkcji za sposób, w jaki opowiadają historie, integrując scenariusz, reżyserię, światło, montaż i pracę kamery.
Jury przyznaje nagrody w 23 kategoriach. Wyróżnione w każdej z kategorii produkcje wyświetlane są podczas Annual Screening. W wydarzeniu uczestniczy międzynarodowe grono kuratorów i dyrektorów festiwali, którzy selekcjonują produkcje do udziału w kolejnych konkursach i przeglądach.
Organizatorem Play Short jest CCB – Film Society.