Wiele atrakcji na Świętym Marcinie w sobotę

Koncerty, gry, animacje i warsztaty, ale przede wszystkim zabawa w sąsiedzkim gronie – to tylko część atrakcji, jakie czekać będą w najbliższą sobotę na Świętym Marcinie. 9 września o godzinie 9:00 pod Alfami wystartuje Dzień Sąsiada.

Wystąpią różni artyści

Fani muzyki zobaczą na scenie występy takich artystów jak Ksenia Shaushyshvili z Walenczevsky Band, rodzina Rajman, Flexi & Fusion Dance Group z Jazz Dance Studio Anny Beker, Retro Cafe oraz dzieci ze SP nr 75. To nie wszystko, bo miłośników jazzu z pewnością ucieszy koncert Jana Adamczewskiego z zespołem. Warto też zaznaczyć, że akcja „Śpiewanki na Marcinie” ma służyć temu, by poznaniacy wspólnie zaśpiewali znane szlagiery. Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie postara się zachęcić uczestników imprezy do ulicznej potańcówki.

Propozycje dla najmłodszych

Najmłodsi będą mogli spędzić czas w strefie zabaw, gdzie nie zabraknie gier i konkursów, w tym w szczególności atrakcji z czasów PRL. To dla nich ciekawą inicjatywą będzie również koncert „Poznaj Poznań” w wykonaniu Teatru „Mozaika”.

Coś intrygującego dla miłośników historii

Centrum Szyfrów Enigma umożliwi zainteresowanym wejście do gmachu dawnego Komitetu Wojewódzkiego. Przekaże też im wiedzę o tym, jak funkcjonowało wojewódzkie serce partii i gdzie rezydował I sekretarz. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty dotyczące tajemnicy kipu, czyli węzełkowego pisma stosowanego przez Inków. Warto zaznaczyć, że w tę sobotę będzie obowiązywać promocyjna cena wejściówek na podstawie drukowanych na Dzień Sąsiada kartek z PRL. Osoby z tą karteczką wejdą do centrum na takiej zasadzie jak posiadacze biletu ulgowego. 

Dwie wystawy

Nie zawiodą się też miłośnicy wystaw, bo czekają ich dwie takowe: „Obok i w. O Peryferiach Poznania w Fotografii” w Sali Wystaw, CK ZAMEK oraz „Stary, dobry Święty Marcin” na dziedzińcu Towarzystwa Wiedzy Powszechnej ul. Św. Marcin 69. Z placu Mickiewicza o 13 wyruszy przechadzka z przewodnikiem „Kobiety Świętego Marcina”. 

Spotkanie z pisarzem

W strefie książki na miłośników literatury, której akcja jest osadzona w Poznaniu, będzie czekał Piotr Bojarski. Ten autor ma podpisywać swoje powieści. Warsztaty i animacje dla dzieci to kolejna z licznych atrakcji. Szczegóły na Facebooku

Lokalni przedsiębiorcy też będą tam obecni. Możliwa będzie degustacja potraw serwowanych w okresie PRL. Organizatorem całego przedsięwzięcia jest Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Poznaniu wraz z Koalicją Św. Marcin.

Gra miejska kolejną atrakcją

Gra miejska „Odkryj Święty Marcin”, która powinna przyciągnąć chętnych, polega na odkrywaniu nowych miejsc i poszerzeniu wiedzy na temat ul. Święty Marcin. Na uczestników czeka 10 wyzwań, którym będą musieli sprostać w centrum miasta – na ulicy Święty Marcin i w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Będzie trzeba odnaleźć serce Poznania, wypić wino na Świętym Marcinie czy poznać historię szyfrów. Aby uczestniczyć w grze, wymagane będzie pobranie folderu gry z mapą, listą wyzwań, miejscem do zbierania pieczątek i kodem QR.

Czytaj także: Asysta Rebocho w Arabii, jego następca zawodzi

Bartłomiej Najtkowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl