Weź udział w badaniach i zostań hodowcą fasoli

Poszukiwani są wolontariusze w ramach 3. edycję Obywatelskiego Eksperymentu Naukowego. Chodzi o hodowle fasoli i opisywanie tego, jak przebiega nasza uprawa. Aby wziąć udział w eksperymencie potrzebny jest tylko taras lub balkon na uprawę nasion.

Eksperyment

Projekt INCREASE, który związany jest 3. edycję Obywatelskiego Eksperymentu Naukowego zajmuje się  promowaniem nauki i udziału obywateli w badaniach.

Udział obywateli w badaniach naukowych odgrywa coraz większą rolę w lepszym zrozumieniu nauki i jej korzyści dla społeczeństwa. Co najważniejsze, promuje i rozwija badania… i tym samym pełni kluczową rolę w projekcie INCREASE. W naszym projekcie stawiamy na fasolę! – informują organizatorzy eksperymentu.

Jakie będą zadania ochotników?

Aby wziąć udział w badaniu trzeba zarejestrować się na stronie organizatora Obywatelskiego Eksperymentu Naukowego INCREASE. Po odebraniu przesyłki różnych rodzajów fasoli, należy za pomocą instrukcji dbać i śledzić rozwój rośliny. Spostrzeżenia z hodowli należy opisywać w specjalnej aplikacji, dodając tam też zdjęcia i filmy. Ponieważ projekt trwał będzie 4 lata nasiona należy rozmnażać.

W ten sposób nasiona fasoli zwyczajnej będą rozmnażane przez obywateli, a nauka obywatelska będzie kontynuowana dłużej niż czas trwania projektu INCREASE – dodają organizatorzy.

Przez fasolowy projekt organizatorzy eksperymentu chcą dowiedzieć się o cechach użytkowych roślin uprawnych, które będę rozwijać się w lokalnych warunkach środowiska. Ocenić potencjał i różnorodność ponad 1000 lokalnych odmian fasoli zwyczajnej, otrzymanych bezpośrednio od rolników.

Hodowcy-ochotnicy będą także mogli określić swoje preferencje dotyczące koloru, kształtu i smaku nasion fasoli a także stworzyć listę tradycyjnych i innowacyjnych przepisów kulinarnych.

Do projektu można się zgłaszać do 1 lutego 2023 roku.

Krystyna Yehorova
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl