Nowe centrum kliniczne powstanie w Poznaniu. Ma przysłużyć się zwierzętom

W Poznaniu powstanie Centrum kliniczne B+R medycyny i hodowli zwierząt oraz ochrony klimatu Uniwersytetu Przyrodniczego. Doświadczenia przeprowadzone na zwierzętach później mają być przenoszone do praktyki klinicznej.

Weterynaria w Poznaniu się rozwija

Centrum kliniczne B+R medycyny i hodowli zwierząt oraz ochrony klimatu ma być nowoczesnym, specjalistycznym budynkiem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP. Będa tam prowadzone badania z obszaru nauk biologicznych, zootechniki, weterynarii, przedklinicznych i translacyjnych. Umożliwić mają przeniesienie wyników doświadczeń przeprowadzonych na zwierzętach do praktyki klinicznej.

Nowy obiekt wydatnie zwiększy potencjał rozwojowy w obszarze prowadzenia doświadczeń w zakresie metod ochrony zdrowia zwierząt i ograniczania wpływu chowu i hodowli zwierząt na środowisko. Obecnie badania te są prowadzone w kilku miejscach, a po zakończeniu inwestycji będą skupione w jednym miejscu, w oparciu o nowocześniejszą aparaturę – mówił rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Krzysztof Szoszkiewicz.

Celem inwestycji jest zwiększenie potencjału badawczego i innowacyjnego uczelni w zakresie wpływu chowu i hodowli zwierząt na środowisko, a ponadto metod ochrony zdrowia zwierząt.

Jestem przekonany, że centrum stanie się dogodną przestrzenią do realizowania zaawansowanych badań, doskonalenia się wysokiej klasy specjalistów, a przede wszystkim poszukiwania nowych metod ochrony przyrody – napisał w swoim liście minister Przemysław Czarnek.

Centrum będzie w części przylegającej do ul. Szydłowskiej i będzie dwukondygnacyjnym budynkiem. Znajdą się w nim: zwierzętarnie dla zwierząt małych modelowych, pomieszczenia laboratoryjne, sale sekcyjne i zabiegowe. Ponadto sala konferencyjna i przestrzeń seminaryjna oraz pomieszczenia pomocnicze i techniczne.

– Mam nadzieję, że ponad 32 mln zł, środków unijnych będzie miało znaczący wpływ na rozwój weterynarii w Poznaniu. Każde pieniądze przeznaczone na bazę i możliwości edukacyjne są dobrze zainwestowane – mówił wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski.

Inwestycja ma się przyłożyć do powstania nowoczesnej i innowacyjnej infrastruktury badawczo-rozwojowej. Posłuży prowadzeniu badań na światowym poziomie w zakresie dobrostanu zwierząt, ochrony klimatu, chorób cywilizacyjnych ludzi i zwierząt. Jej koszt to 38 mln zł.

Czytaj też: Śledztwo w Murowanej Goślinie. CBA zatrzymało dwie osoby

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl