Trwa jeden z najbardziej prestiżowych festiwali w Polsce. Oto, co się dzieje

17. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator w pełni, a przed nami jeszcze więcej animacyjnego szaleństwa.

Trzeci dzień festiwalu Animator (27 czerwca) rozpoczął się seansami dla najmłodszych widzów. W ramach Konkursu Seriali dla Dzieci, swoje opinie wyraziło „Jury Dziecięce”. To jednak dopiero początek – w ciągu dnia zaprezentowane zostaną międzynarodowe i polskie sety konkursowe oraz filmy z open call. Widzowie będą mogli wcielić się w rolę jury, oceniając wybrane seanse.

Jednym z najważniejszych wydarzeń tego dnia będzie spotkanie z Masaakim Yuasą, japońskim reżyserem anime, które odbędzie się po projekcji „Mind Game”. Na tarasie Kina Muza wyświetlone zostaną pierwsze odcinki kultowego serialu „Tatami Galaxy”.

Czwartkowe popołudnie to także projekcje pełnometrażowych filmów „Primevals” i „The Tunnel to Summer, the Exit of Goodbyes”. Miłośnicy animacji mają okazję uczestniczyć w Masterclass z Markiem Taytonem, szefem Adult Swim na Europę, Bliski Wschód i Azję, który zdradzi kulisy powstawania takich hitów jak „Rick and Morty” czy „Genndy Tartakovsky’s Primal”.

Animator zaprezentuje również set animacji egipskich artystek – „Kemet’s Daughters”, ukazujący dzieła współczesnych egipskich animatorek. Wieczór zakończy się „Drag Out Your Voice: Songs of Animation” – niesamowitym karaoke show z udziałem drag queens – Sowy i Arty De Vil. Uczestnicy będą mogli bawić się do białego rana przy DJ-secie Atry De Vil, a także podziwiać STUDENT ACT, podczas którego studenci różnych akademii sztuk pięknych zaprezentują swoje najnowsze animowane projekty.

Piątkowe spotkania z twórcami i nocne animacje

Czwarty dzień festiwalu (piątek 28 czerwca), również będzie obfitował w atrakcje. Rozpocznie go seans „Pelikan Blue” oraz rozmowa z twórcami. Będzie to ostatnia szansa na spotkanie z Masaakim Yuasą, który po projekcji filmu „Night is Short, Walk on Girl” opowie o jednej epickiej nocy w Kioto.

Piątkowy program zawiera także konkursy i open call, ale to wieczorne wydarzenia przyciągną szczególną uwagę. „Walki w Klatkach” to impreza promująca studenckie animacje z Łódzkiej Szkoły Filmowej, prezentująca najodważniejsze i najbardziej kreatywne projekty. Natomiast Animated Late Night Show, poprowadzony przez twórców Hammerzeit Podcast, zamieni Scenę na Piętrze w arenę niezwykłego spektaklu.

17. edycja MFFA Animator odbywa się w Poznaniu w dniach 25-30 czerwca 2024 roku. Pełny program dostępny jest na stronie animator-festival.com/program.

Czytaj też: Nowa przewodnicząca KRASP. Druga kobieta w długiej historii

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl