Wagony przyszłości wymyślone w Poznaniu. Torbę sięgniesz nie wstając z miejsca [ZDJĘCIA]

Studenci z Poznania zaprojektowali przyszłościowe wersje wagonów. Przedziały przyszłości mają być stylowe i minimalistyczne, z naturalnymi materiałami i stonowanymi kolorami. W wagonach będą dwuosobowe kuszetki z osobnymi łazienkami i przestrzenią do pracy. A także nowoczesne kapsuły, które zapewnią wygodne miejsce do spania podczas podróży.

Wagony przyszłości

Za projekt odpowiadają studenci i studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Widzimy w nim ściany obite beżową tkaniną i drewnem, z dwoma łóżkami ustawionymi na różnych poziomach oraz osobną toaletą. Subtelne ledowe oświetlenie w postaci listewek. Na ekranach umieszczonych przy każdym łóżku wyświetlane są informacje o podróży i pogodzie.

Pasażer ma możliwość kontrolowania temperatury, intensywności i kolorów oświetlenia, a także poziomu nawilżenia powietrza. Wnętrze zostało zaprojektowane tak, aby podróżujący nie musiał wstawać z miejsca, aby sięgnąć po torbę, butelkę wody czy podładować urządzenia elektroniczne.

Wagon zaprojektowany przez Piotra Karola Marciniaka i Ninę Olgę Zdanowicz nagrodzono pierwszym miejsce, w konkursie na koncepcję wnętrz dwóch przedziałów wagonu osobowego. Jeden z nich zaprojoektowano z myślą o przystosowaniu dla osób niepełnosprawnych. Konkurs ten zorganizowali: Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny we współpracy z Politechniką Poznańską.

– Szukamy odważnych projektów – tłumaczy ideę konkursu Piotr Tarnawski, dyrektor Centrum Pojazdów Szynowych w Łukasiewicz – PIT. – Dlatego daliśmy studentom wolną rękę. Nie musieli brać pod uwagę normatywów i kwestii technicznych, o których muszą pamiętać nasi konstruktorzy. Chodziło nam o kreatywne rozwiązania, które my postaramy się dostosować do wymogów technicznych.

Dostosowane dla osób z niepełnosprawnością

Drugie miejsce w konkursie zajęły projekty Aleksandry Jabłońskiej i Zofii Jurkiewicz, a także Joanny Sitak i Jakuba Sokołowskiego. Wyróżnienia honorowe otrzymały prace Pauliny Pluto-Prądzińskiej, Weroniki Zielińskiej i Michała Zdunka oraz Weroniki Pilarczyk i Kornelii Pańczyk.

Zdobywcy drugiego miejsca zaproponowali przedział z fotelami przy jednej ścianie oraz dwoma łóżkami przy drugiej ścianie. Tak szerokim, aby osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim mogła się swobodnie obracać. Zielona tapicerka wnosi do tego projektu lekkość. Natomiast Joanna Sitak i Jakub Sokołowski zaprojektowali kuszetkę dla dwóch osób utrzymaną w biało-szarej tonacji, z dodatkiem drewna, wyposażoną w stolik i fotele.

– Nadesłane na konkurs prace wpisują się w najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz – podkreśla prof. Agata Bonenberg z Wydziału Architektury PP. – Mamy dosyć rewolucyjne rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne związane z użytkownikami wózków inwalidzkich. Przede wszystkim chciałabym jednak podkreślić, że jeżeli chodzi o trendy, kwestie kompozycyjne czy wzornicze – te prace są naprawdę na wysokim poziomie.

Konkurs na „Innowacyjne rozwiązania wnętrz wagonów kolejowych wspierających mobilność osób niepełnosprawnych” zgromadził 71 prac studentów Wydziału Architektury PP. Prace trafią na wystawę na wydziale w nadchodzącym roku akademickim, a następnie w Łukasiewicz – PIT.

Czytaj też: Stadion w Poznaniu zmieni nazwę. Jest nowy sponsor

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl