Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu przygotowują się do obsługi czołgów z USA

W przyszłym tygodniu dojdzie do pierwszej dostawy czołgów w wersji M1A1. Teraz trwają przygotowania do obsługi amerykańskich tanków. Odpowiadają za to Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu, które są częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Rozważana jest też produkcja części zamiennych zarówno do Abramsów, jak i Herculesów. Informacje tę, jako pierwsza podała Polska Agencja Prasowa.

Polska kupiła bowiem nie tylko Abramsy, ale też wozy zabezpieczenia technicznego M88 Hercules. Ponieważ amerykańskie wojska lądowe używają tylko jednego wozu ewakuacji technicznej – M88A2 – do wszystkich posiadanych pojazdów gąsienicowych, w Polsce rozważany jest plan, by, tak jak Amerykanie, korzystać z jednego pojazdu, co byłoby korzystne z uwagi na koszty utrzymania i logistykę.

Zamówienia złożone przez Polskę skomentował dla PAP Paul Zukowski, dyrektor ds. rozwoju biznesu międzynarodowego na Europę:

– Polska zamówiła ostatnio 38 M88 w związku z zakupem czołgów Abrams. W czerwcu zostaną dostarczone trzy wozy, w najnowszej wersji A2, którą produkujemy dla US Army. Rozmawiamy z PGZ, jak je serwisować – powiedział PAP dyrektor ds. rozwoju biznesu międzynarodowego na Europę Paul Zukowski – Trzydzieści osiem pojazdów to nie jest wiele, ale flota pojazdów pancernych Wojska Polskiego będzie rosła. Zamówione dla sił zbrojnych Abramsy, czołgi K2, armatohaubice 155 mm – wszystkie te pojazdy potrzebują wozu zabezpieczenia technicznego – dodał.

CENTRUM SERWISOWE W POLSCE?

Zukowski przyznał także w rozmowie z PAP, że trwają rozmowy z WZM na temat ulokowania centrum serwisowego w Polsce, a zakres jego prac zależałby od liczby pojazdów, które byłyby tam serwisowane.

Przypomnijmy, że w styczniu Polska podpisała z USA umowę, na mocy której do naszego kraju ma trafić 116 czołgów M1A1 Abrams oraz sprzętu towarzyszącego, w tym 12 wozów zabezpieczenia technicznego Hercules, mostów szturmowych i wozów dowodzenia. Kwota opiewa na ok. 1,4 mld USD netto, przy czym prawie 200 mln USD pokryją Amerykanie w ramach przyznanych Polsce środków pomocowych. USA zgodziły się także sprzedać Polsce amunicję, mowa o pociskach podkalibrowych z rdzeniem ze zubożonego uranu.

CZAS DOSTAWY

Czołgi i pozostały sprzęt mają być dostarczane do naszego kraju w latach 2023-24. Czołgi, używane wcześniej przez Korpus Piechoty Morskiej USA, przechodzą szczegółowy przegląd i będą miały wyzerowane przebiegi po dostarczeniu.

Czytaj także: Zobacz, gdzie najczęściej giną ludzie na drogach

Bartłomiej Najtkowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl