W poznańskich podstawówkach będzie ciszej. Miasto wprowadza „ciche dzwonki”

„Ciche dzwonki” zostaną wprowadzone w poznańskich szkołach podstawowych. Miasto zapowiada, że przeznaczy na ten cel pół miliona złotych. – Przy podejmowaniu decyzji uwzględniono m.in. potrzeby dzieci z nadwrażliwością słuchową lub w spektrum autyzmu – przekonują urzędnicy.

Nowe, bezstresowe dzwonki pojawią się w szkołach podstawowych w Poznaniu. Nowe sygnały dźwiękowe mogą być melodyjkami lub posiadać bardziej dyskretne i łagodniejsze sekwencje muzyczne.

– Powodem decyzji były sygnały z placówek o potrzebie wprowadzenia takiego rozwiązania. Chodzi o to, by zastąpić tradycyjne dzwonki mechaniczne, oparte na jednolitym, zwykle dość głośnym dźwięku oznajmiającym przerwę i zakończenie przerwy, innym rodzajem sygnału dźwiękowego, bardziej przyjemnego, lepiej odbieranego, zazwyczaj cichszego – wyjaśnia Radosław Paszkiewicz, kierownik Oddziału Planowania i Analiz Budżetu Wydziału Oświaty.

Szkoły mogą występować po środki na „ciche dzwonki”

Przy podejmowaniu decyzji uwzględniono m.in. potrzeby dzieci z nadwrażliwością słuchową lub w spektrum autyzmu. – Głośność dzwonka oraz jego intensywność sprawia, że ich pobyt w szkole wiąże się z dodatkowym stresem oraz dyskomfortem – dodaje Paszkiewicz.

Miasto chce przeznaczyć na ten cel pół miliona złotych, o które to środki zainteresowane placówki będą mogły występować do Wydziału Oświaty.

Zobacz też: Czworaczki urodziły się w Poznaniu. Taki poród zdarza się raz na 2 lata

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl