Czworaczki urodziły się w Poznaniu. Taki poród zdarza się raz na 2 lata [ZDJĘCIA]

W środę, 3 stycznia, w poznańskim Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy Polnej przyszły na świat czworaczki.

W Poznaniu urodziły się czworaczki

Nowo narodzone czworaczki to dziewczynki Laura, Hanna, Sofia i Lilianna. Ich szczęśliwymi rodzicami są mieszkańcy Siekierek z gminy Kostrzyn. Tego typu porody są rzadkie. Ostatnie czworaczki urodziły się w stolicy Wielkopolski w lutym 2022 roku, a rodzicami zostali wówczas mieszkańcy powiatu jarocińskiego.

– Tego typu porody zdarzają się rzadko, szacuje się, że raz na 700 tysięcy porodów. Przy uwzględnieniu faktu, że w Polsce w ubiegłym roku miało miejsce 375 tysięcy porodów, statystycznie rzecz biorąc, powinniśmy spodziewać się narodzin czworaczków raz na dwa lata- poinformował prof. Wiesław Markwitz ze szpitala przy ul. Polnej.

Wiesław Markwitz fot. Łukasz Gdak

Lekarze zdecydowali się na cesarskie cięcie, ponieważ mama już wcześniej urodziła syna tą metodą. Nowo narodzone dziewczynki ważyły sporo jak na czworaczki – od 1590 do 1875 gramów. Dzieci wymagają specjalistycznej opieki ze względu na problemy z oddychaniem związanymi z przedwczesnym narodzeniem. Urodziły się w 32 tygodniu ciąży. Obecnie przebywają na oddziale intensywnej terapii noworodków w klinice i będą tam jeszcze przez pewien czas.

– Stan dzieci jest stabilny poza jedną dziewczynką. Możemy jednak powiedzieć, że patrzymy z bardzo dużym optymizmem na dalszy przebieg poporodowy tych dzieci – mówił prof. Dawid Szpecht ze szpitala przy ul. Polnej.

Dawid Szpecht fot. Łukasz Gdak

Na sali porodowej było około 30 osób

– Poród cesarski przy narodzinach jednego dziecka zazwyczaj wymaga obecności około 15 osób na sali operacyjnej. W przypadku narodzin czworaczków musiało być około 30 osób. Taki poród jest niezwykle wymagający i z pewnością wymaga precyzyjnego przygotowania. Proces przygotowań trwał już długo, aby zapewnić gotowość na każdym etapie – podkreślili profesorowie.

Aktualnie dzieci są poddawane wsparciu oddechowemu, a mama już rozpoczęła odciąganie mleka, aby umożliwić naturalne karmienie dziewczynek. Przewidywany czas pobytu dzieci w szpitalu to około 3-4 tygodnie. Aby opuścić szpital, muszą osiągnąć wydolność oddechową, a ich masa ciała musi wynieść co najmniej 2000 gramów.

Zdjęcia dziewczynek:

Zobacz zdjęcia szpitala:

Czytaj także: Paweł Fajdek, pięciokrotny mistrz świata został zawodnikiem AZS-u Poznań [ZDJĘCIA]

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl