W Poznaniu zawisły nekrologii syryjskich uchodźców. Zmarli przy polskiej granicy

Akcja ma na celu wyrażenie solidarności z ofiarami kryzysu humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy. Nekrologi zawisły w większych polskich miastach na ścianach czy słupach informacyjnych.

NEKROLOGI NA ŚCIANIE

Na ścianie jednego z budynków przy ulicy Ratajczaka zawisły nekrologi syryjskich uchodźców, którzy zginęli przy polskiej granicy w kryzysie humanitarnym. Na kartkach umieszczone są takie informacje, jak krótka historia osoby, jej imię i nazwisko, wiek, a także sposób, w jaki umarli. Wymieniana jest między innymi śmierć z głodu czy wyziębienia.

OFIARY KRYZYSU

Na jednym z nekrologów można przeczytać informacje o Ahmedzie Al Hasanie, który utonął, próbując przepłynąć rzekę Bug, aby przedostać się przez granicę. Za akcję odpowiedzialna jest Grupa Granica, która aktywnie pomaga uchodźcom, próbującym dostać się do Polski. Celem akcji jest wyrażenie solidarności z ofiarami kryzysu.

W rzeczywistości w polskich lasach umierają ludzie. Do ich śmierci doprowadza nieludzka polityka państwa i jeszcze bardziej nieludzkie, bo osobiste i bezpośrednie działania służb. To wy, mundurowi, macie ich krew na rękach. – woła Grupa Granica.

OGÓLNOPOLSKA AKCJA

Według danych ze stycznia tego roku, od początku kryzysu na polsko-białoruskiej granicy zginęło co najmniej 217 osób. Nekrologi pojawiły się nie tylko w Poznaniu, ale także w innych większych polskich miastach. Zawisły na ścianach i słupach informacyjnych między innymi w Warszawie i we Wrocławiu.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl