W Poznaniu wyświęcono nowego arcybiskupa. Jakie zadania będzie miał hierarcha? 

W katedrze poznańskiej wyświęcono nowego arcybiskupa. Nominację otrzymał ksiądz Tomasz Grysa, który od urodzenia związany jest z Poznaniem. Hierarcha został nuncjuszem apostolskim, czyli wysłannikiem papieża, na Madagaskarze. 

Święcenia arcybiskupa Tomasza Grysa w Poznaniu. fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

NOWY ARCYBISKUP Z POZNANIA 

Tomasz Grysa, przyjął godność arcybiskupa, podczas wtorkowej Mszy Świętej która rozpoczęła się o 11.00 w poznańskiej katedrze. Na uroczystość z Watykanu przybył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin, to druga, po papieżu Franciszku, najważniejsza osoba w Kościele Katolickim. To właśnie ten hierarcha udzielił poznańskiemu duchownemu święceń. Asystowali mu arcybiskupi Stanisław Gądecki oraz arcybiskup Marek Jędraszewski. 

Papież Franciszek podjął decyzję o nominowaniu 52-letniego, duchownego na arcybiskupa równocześnie z wyznaczeniem mu nowego zadania. Hierarcha we wrześniu został nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze oraz delegatem papieskim na Komorach. Tomasz Grysa już wcześniej pracował jako przedstawiciel Watykanu. 

PAPIESKI DYPLOMATA 

Przez ponad dwadzieścia lat duchowny przebywał w placówkach Watykanu w wielu krajach w tym między innymi w Rosji, Belgii, Brazylii czy Nepalu. Przez trzy lata pracował również w nuncjaturze apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku. Nowy arcybiskup posługuje się biegle sześcioma językami obcymi, angielskim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim, portugalskim oraz francuskim.  

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl