Innowacyjne leczenie chorób serca u dzieci

W poznańskiej Klinice Kardiologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego mali pacjenci będą leczeni szybciej a co najważniejsze mnie inwazyjnie. Pobyt w szpitalu będzie krótszy za zabiegi dają szansę na mniej powikłań.

Innowacyjne rozwiązanie 

Poznański szpital wprowadza do rutynowej praktyki, małoinwazyjne zabiegi leczenia wad wrodzonych serca oraz nowoczesne zabiegi hybrydowe. Żeby przeprowadzić takie zabiegi, konieczne jest zaangażowanie wielu specjalistów. Na przykład, kardiologów dziecięcych, kardiochirurgów, elektrofizjologów, anestezjologów, wyspecjalizowanych pielęgniarek, elektroradiologów. 

– Zabiegi łączą interwencyjne techniki kardiologiczne z kardiochirurgicznymi. Są one szczególnie przydatne w przypadku małych pacjentów ze skomplikowanymi wadami serca. Pozwalają osiągnąć znacznie lepsze wyniki leczenia, minimalizując jednocześnie ryzyko dla dziecka – podkreśla prof. Waldemar Bobkowski, kierownik kliniki.

W trakcie takiego badania w jednym miejscu zbiera się zespół kilkunastu wysokokwalifikowanych specjalistów. Wymaga to doskonałej organizacji i współpracy całego zespołu. 

– Zabiegi hybrydowe to znaczący krok naprzód w dziedzinie leczenia wad serca, przynoszący nadzieję nie tylko na szansę przeżycia, ale na poprawę jakości życia dzieci dotkniętych szczególnie złożonymi wadami serca – dodaje kierownik. 

Poznań – wiodącym ośrodkiem kardiologicznym

Poznańska dziecięca kardiologia od lat jest uważana za jeden z najważniejszych ośrodków kardiologicznych w całej Polsce. To wszystko dzięki stworzeniu doświadczonej kadry kardiologów, kardiochirurgów dziecięcych oraz specjalistycznej aparaturze. Dzięki temu lekarze mogą skutecznie przeprowadzać skomplikowane procedury, minimalizując jednocześnie ryzyko powikłań. Ta zaawansowana technologia wymaga znacznych nakładów finansowych, ale przynosi istotne korzyści najmłodszym pacjentom.

Dla przykładu niedawno poznańską klinikę opuściło dziecko, u którego z powodzeniem wszczepiono przezskórnie biologiczną zastawkę do serca bez konieczności otwierania klatki piersiowej. To mniej inwazyjny zabieg, który niesie za sobą mniejsze ryzyko powikłań, a pobyt dziecka w szpitalu jest skrócony do 4-5 dni. Dzięki czemu dziecko szybciej wróci do normalnych aktywności życiowej. 

Eugeniusz Hnatiuk
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl