W powiecie poznańskim powstanie nowa siedziba strażaków

Nowa strażnica ma służyć mieszkańcom wschodniej części powiatu poznańskiego. Komenda miejska straży pożarnej w Poznaniu obecnie szuka wykonawcy. Projekt ma zostać ukończony do 2025 roku.

Nowa strażnica w powiecie poznańskim. fot. KM PSP w Poznaniu

MIESZKAŃCY WSCHODU POWIATU POZNAŃSKIEGO ZYSKAJĄ NOWĄ STRAŻNICĘ

Po zatwierdzeniu projektu i uzyskaniu zgód, straż pożarna rozpisała przetarg na budowę jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 10. Nowy posterunek powstanie w Iwnie. Miejscowość znajduje się w powiecie kostrzyńskim. Po zakończeniu budowy strażacy będą stamtąd obsługiwać zgłoszenia ze wschodniej części powiatu poznańskiego.

JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ JEDNOSTKA

Nową jednostkę zaprojektowało specjalistyczne biuro architektoniczne A.DO XXI z Poznania. Projekt zakłada powstanie dwupiętrowego budynku, który będzie podzielony na dwie części socjalną i garażową. W pierwszej oprócz biur znajdzie się siłownia, stołówka, sala szkoleniowa, sypialnie oraz szatnie. W garażu strażacy zaparkują do ośmiu wozów i czterech samochodów pożarniczych. Pod zadaszeniem znajdzie się też zaplecze techniczne oraz myjnia.

INWESTYCJA MA ZWIĘKSZYĆ BEZPIECZEŃSTWO MIESZKAŃCÓW

Dookoła budynku oprócz parkingu dla strażaków, znajdzie się boisko, plac manewrowy oraz klatka ewakuacyjna. Położenie nowej strażnicy nie jest przypadkowe. Budynek powstanie w miejscu, gdzie krzyżują się trasy S5 oraz droga krajowa numer 92. Autostrada A2 znajdzie się 12 kilometrów w linii prostej od lokalizacji jednostki. Dodatkowo na okolicznych terenach przybywa zabudowań mieszkalnych i przemysłowych.

Budowa obiektu ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Pierwszy etap obejmuje realizację projektu do stanu surowego. Całość prac nad nową strażnicą powinna zakończyć się do końca 2025 roku.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl