To najlepiej zaprojektowany obiekt w kraju dla osób z niepełnosprawnościami.

Siedziba Domu Pomocy Społecznej na Strzeszynie dostała Grand Prix siódmej edycji prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu Lider Dostępności 2022

Jury doceniło najwyższe standardy dostępności, praktyczności, wygody i estetyki, jakie spełnia ten nowoczesny budynek dla poznańskich seniorek i seniorów. Nagrody zostały wręczone przez Prezydenta RP podczas uroczystej gali, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Dyplom i statuetkę w imieniu Miasta Poznania odebrał Marek Grzegorzewski, dyrektor DPS nr 1 oraz Krzysztof Janus, architekt.

– Dom Pomocy Społecznej jest instytucją funkcjonującą w obiekcie użyteczności publicznej – Ale nagrodę otrzymaliśmy w kategorii Obiekt mieszkalny, co się doskonale wpisuje w nasze działania. Ustawicznie pracujemy nad tym, by w naszym DPS było jak najmniej instytucji, a jak najwięcej domu. Dziękuję za uznanie Kapituły dla pracy architektów, personelu, który brał udział w pracach projektowych i Miasta Poznania, które było inwestorem – – mówił Marek Grzegorzewski, odbierając statuetkę.

Lider Dostępności jest organizowany od 2016 r. przez Fundację Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich i odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP. Promuje on uniwersalne projektowanie, rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne przyjazne osobom ze szczególnymi potrzebami. Pokazując dobre przykłady, zwraca też uwagę na ciągle występujące bariery architektoniczne.

Nagrody są przyznawane w ośmiu kategoriach: Przestrzeń publiczna, Duży obiekt użyteczności publicznej, Obiekt usług lokalnych, Obiekt biurowo-handlowy, Obiekt mieszkalny/ hotelowy, Obiekt zabytkowy oraz Architekt/ urbanista.

– Konkurs Lider Dostępności 2022 jest jednym z najważniejszych w Polsce wydarzeń promujących ideę projektowania uniwersalnego. Pokazuje kolejne osiągnięcia architektów, urbanistów, inwestorów, właścicieli i zarządców nieruchomości – wszystkich, od których zależy jakość miejsc i przestrzeni – mówi Ewa Pawłowska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Nowa siedziba poznańskiego DPS, o powierzchni użytkowej przekraczającej 6 tys. metrów kwadratowych, umożliwia opiekę nad seniorami. Placówka jest dostosowana również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, m.in. dzięki dużym pokojom, windom, łazienkom oraz szerokim korytarzom. 

Pomieszczenia pogrupowane są w siedem tzw. familii. Każda z nich składa się zaledwie z kilku jedno- i dwuosobowych pokojów, w których może zamieszkać maksymalnie 15 osób. Pokoje jednoosobowe mają powierzchnię niemal 20, a dwuosobowe – prawie 28 metrów kwadratowych. Każdy z nich został wyposażony w telewizor i radiowęzeł oraz dostęp do internetu. Wszystkie pokoje na parterze mają wyjście na taras, a na pierwszym piętrze – na balkon. Wyposażone są w system alarmowy, dzięki któremu pensjonariusze mogą łatwo zawołać opiekunów.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl