W listopadzie za darmo można zwiedzać Zamek Królewski w Poznaniu

W ramach akcji „Darmowy Listopad” Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  przygotowało bezpłatną ofertę dla zwiedzających. Wszystkie atrakcje można zwiedzać codziennie, poza poniedziałkami, między godziną 10:00 a 16:00.

„Darmowy Listopad”

To wyjątkowa akcja poszerzenia dostępu do naszych pereł muzealnych, do rezydencji królewskich, która jest realizowana już po raz 11 w odpowiedzi na prośby społeczeństwa o lepszy i łatwiejszy dostęp do muzeów – mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię, która odbyła się w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Podczas akcji rezydencje królewskie przez cały listopad udostępniają większą część swojej oferty nieodpłatnie. Od początku akcji biorą udział w niej najbardziej znane muzea, takie jak :Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie czy Zamek Królewski w Warszawie. W tym roku do akcji Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich dołączył Zamek Królewski w Poznaniu oraz zamki w Kwidzynie i Sztumie – oddziały Muzeum Zamkowego w Malborku.

Co będzie dostępne do darmowego zwiedzania w Zamku?

Mamy to szczęście w Poznaniu, że mamy również Zamek Królewski. Jest co prawda wybudowany według pewnej fantazji historycznej, ale to jest miejsce królewskie i nosi ślady królewskości – opowiada Aleksandra Sobocińska, rzecznik Muzeum Narodowego w Poznaniu.

W Zamku Królewskim znajduje się Muzeum Sztuk Użytkowych, które jest placówką poznańskiego Muzeum Narodowego. Można tutaj zobaczyć prawie dwa tysięcy eksponatów. W tym roku na wystawie tymczasowej zostały pokazane srebra Funduszu Obrony Narodowej. To klejnoty , które w latach 30. XX wieku Polacy przekazywali, by wesprzeć armię.

Zamek Królewski w Poznaniu

Jest to najmłodsza rezydencja królewska w Polsce a możliwe, że nawet w Europie. Zamek został oddany do użytku w 2013 roku. Wykonano go zgodnie z wyobrażeniem o tym, jak kiedyś mógł wyglądać zamek który stał w tym miejscu.

Krystyna Yehorova
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl