W centrum Poznania powstaną nowe drogi rowerowe. Ruszył przetarg

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na budowę kolejnych dróg rowerowych w centrum miasta. Nowe ścieżki mają ułatwić dojazd rowerem zarówno do centrum, jak i w kierunku ronda Rataje.

Ścieżki rowerowe Poznań

Nowe odcinki staną się częścią trasy głównej łączącej centrum z rejonami Szczepankowa, zgodnie z Programem Rowerowym Miasta Poznania. Wykonawca wyłoniony w przetargu będzie odpowiedzialny za budowę drogi rowerowej po południowej stronie ul. Królowej Jadwigi. Trasa ta połączy istniejący przejazd rowerowy przez ul. Droga Dębińska z mostem Królowej Jadwigi. Dodatkowo, po drugiej stronie ulicy, powstanie nowy fragment trasy łączący przejazd rowerowy przez ul. Królowej Jadwigi z mostem i drogą rowerową w pasie drogowym ul. Kazimierza Wielkiego.

Oprócz tego w ramach budowy dróg, przy ścieżkach pojawi się także nowe oświetlenie, ławki, stojaki na rowery oraz kosze na śmieci.

Nowa trasa rowerowa/ źródło: PIM

Planowana szerokość dróg rowerowych to 2,5 metra, a wzdłuż części z nich zostaną wybudowane chodniki o szerokości około 2 metrów. Po stronie południowej ul. Królowej Jadwigi trasa będzie niezależna od chodnika, przebiegając za istniejącą linią drzew i słupami oświetleniowymi. Natomiast po stronie północnej droga rowerowa przebiegnie przez park Tadeusza Mazowieckiego, minimalnie ingerując w istniejącą zieleń parku. Trasa następnie prowadzić będzie do wschodniej strony ul. Strzeleckiej, aż do ul. Kazimierza Wielkiego, gdzie połączy się z istniejącą infrastrukturą dla rowerzystów, zmieniając jednocześnie geometrię wlotu ul. Strzeleckiej w kierunku ul. Kazimierza Wielkiego.

Czytaj także: Nowe nazwy ulic w Poznaniu. Ma być bardziej europejsko

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl