Nowe nazwy ulic w Poznaniu. Ma być bardziej europejsko

W tym roku mija 20 lat od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji w Poznaniu pojawią się nowe nazwy przestrzeni nawiązujące do członkostwa w UE. Wszystko za sprawą inicjatywy przewodniczącego Komisji Kultury i Nauki Grzegorza Jury.

Nowe nazwy w poznańskiej przestrzeni miejskiej

W tym roku przypada 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. By upamiętnić to wydarzenie, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki, Grzegorz Jura, zaproponował nadanie nowych nazw w przestrzeni miejskiej. Miałaby się pojawić np. ulica Unii Europejskiej. Niektóre z poznańskich ulic zostaną nazwane na cześć polityków, którzy przyczynili się do przyjęcia Polski do wspólnoty. Tak więc ma powstać ulica Jana Kułakowskiego, a także skwery Bronisława Geremka oraz Władysława Bartoszewskiego.

Nowi patroni poznańskich ulic

Jan Kułakowski był ambasadorem RP przy Wspólnotach Europejskich w Brukseli. Podczas jego kadencji Polska wynegocjowała i podpisała układ stowarzyszeniowy i złożyła formalny wniosek o członkostwo. Jednym z najważniejszych celów Kułakowskiego było promowanie traktatu UE oraz wzmocnienie pozycji Wielkopolski i Polski w Unii Europejskiej oraz otwarcie zachodnich rynków pracy dla pracowników z nowych krajów członkowskich. Władysław Bartoszewski był dyplomatą, ambasadorem RP w Austrii, ministrem spraw zagranicznych, senatorem, a także sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Natomiast Bronisław Geremek był ministrem spraw zagranicznych, w 1998 roku złożył w imieniu rządu RP oświadczenie otwierające negocjacje o członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Przewodniczył sejmowej Komisji Prawa Europejskiego koordynującej prace Sejmu i rządu celem wdrożenia systemu prawnego Unii Europejskiej. Od 2004 roku był posłem do Parlamentu Europejskiego. 

Decyzja radnych

Radni pozytywnie rozpatrzyli projekty nazewnicze. Nazwa ulicy Unii Europejskiej została przyjęta. Jedynie radni PiS wstrzymali się od głosu.

Zadecydowano, że zmieni się również nazwa Ronda Piątkowo. Natomiast skwer u zbiegu ulic Stawnej i Garbary otrzyma imię o. Czesława Białka (1920-1984), duchownego, który w czasie II wojny pomagał Żydom i więźniom hitlerowskich obozów koncentracyjnych.

Czytaj także: Patrycja Kasperczak wraca do TVP Poznań

źródło: Europejskie nazwy

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl