Urząd miasta Poznania, kontratakuje

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak nazywa modlitewne spotkanie polityczną demonstracją. Rzecznik kurii odpowiada, że włodarz miasta pisze fake newsy. Wymiana „uprzejmości” trwa. Dziś na niedzielne oświadczenie ks. Macieja Szczepaniaka odpowiedziało miasto.  

O sprawie pisaliśmy już kilka dni temu :

http://www.wpoznaniu.pl/kuria-z-politykiem-pis-oszukaly-miasto/

http://www.wpoznaniu.pl/prezydent-poznania-pisze-fake-newsy/

W niedzielę rzecznik kurii stwierdził, że prezydenta Poznania Jacek Jaśkowiak pisze – tu cytat- fake newsy. Sprawa dotyczy organizacji niedzielnego spotkania modlitewnego by uczcić 21. rocznicę pobytu Papieża Jana Pawła II w Poznaniu. Uroczystości upamiętniające wydarzenie odbyły się nad poznańską Maltą. Kością niezgody stała się min. makieta Pomnika Wdzięczności w skali 1:1.

Dziś w odpowiedzi na niedzielne oświadczeniu rzecznika, miasto wydało specjalny komunikat.

Urząd Miasta Poznania uznał za konieczne odnieść się do oświadczenia Kurii Metropolitalnej, wystosowanego przed organizowaną nad Jeziorem Maltańskim imprezą masową. Zawiera ono bowiem informacje niezgodne ze stanem faktycznym, czym wprowadza opinię publiczną w błąd.

Z dokumentacji związanej z organizacją tego wydarzenia wynika, że – zarówno wnioskodawcą, jak i najemcą terenu była Kuria Metropolitalna, która, zgodnie z umową zawartą z POSiR, poniesie opłatę za wynajęcie obiektów znajdujących się przy ul. Wiankowej 3.

Kuria zawnioskowała o realizację wydarzenia opisanego w następujący sposób:

Dnia 3 czerwca br. upływa kolejna – dwudziesta pierwsza – rocznica ostatniego pobytu św. Jana Pawła II w Poznaniu (…). W rocznicowym dniu Archidiecezja Poznańska planuje o godz. 18:45 celebrację nabożeństwa przy ulicy Jana Pawła II, w sąsiedztwie Jeziora maltańskiego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie program artystyczny. Mamy wstępne zapewnienie, że będzie je transmitować Telewizja Poznań. (…) Uprzejmie prosimy o zgodę na realizację naszego zamierzenia.          

Na prośbę POSiR, Kuria dosłała harmonogram nabożeństwa, w którym pojawił się nowy aspekt w postaci „Rozważań na temat Powstania Wielkopolskiego – 100-lecia odzyskania niepodległości oraz pieśni związane z tymi wydarzeniami”.

Powyższe fakty przeczą stwierdzeniu, jakoby organizatorem był Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności. Nie pokrywają się także z dystrybuowanym w przestrzeni publicznej Poznania zaproszeniem na tę imprezę. Zawierało bowiem nazwę wydarzenia oraz program dalece odbiegające od przekazanych wynajmującemu w ramach starań o zgodę na organizację. Program przesłany przez Kurię załączam do niniejszego komentarza.

Kolejna kwestia to okolicznościowa konstrukcja, wykonana – jak informuje Kuria – na potrzeby transmisji telewizyjnej. Otóż jej montaż rozpoczął się zanim strony zawarły umowę najmu, co nastąpiło późnym popołudniem w piątek, 1. czerwca br. Konstrukcja została umieszczona niezgodnie 
z wnioskiem, więc od organizatorów zażądano przeniesienia jej o kilka metrów. W miejscu, gdzie umieszczono ją pierwotnie, blokowała przejście i dojazd alejką spacerową. W takim przypadku wynajmujący teren nie mógł postąpić inaczej, jak zażądać zmiany miejsca, bez względu na to, kto był organizatorem. I tak stało się następnego dnia, co stanowi dowód na zasadność żądania.

Miasto wyraziło zgodę na organizację tego wydarzenia na podstawie złożonego wniosku i miało prawo respektować zapisy umowy najmu. Działania niezgodne z umową są bezprawne.

Można odnieść wrażenie, że rozbieżności między dokumentami, w oparciu o jakie działają instytucje miejskie, a faktycznym powodem i przebiegiem nabożeństwa oraz towarzyszącym mu wydarzeniom były próbą dezinformacji.

Czy będzie odpowiedź kurii ?

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl