Uprowadzenie i gwałt na 14-latce. Sąd wydał wyrok w sprawie nieletnich

Sąd Okręgowy w Poznaniu ogłosił prawomocne postanowienie w sprawie dwójki nieletnich, Szymona M. i Marzeny G., którzy uczestniczyli w zgwałceniu 14-letniej dziewczyny w lipcu 2022 roku. Decyzja sądu nakłada na nich karę umieszczenia w zakładzie poprawczym o wzmożonym nadzorze wychowawczym.

Sprawa, która wywołała oburzenie w całej Polsce, dotyczy wydarzeń z lipca 2022 roku. Wówczas 14-letnią dziewczynę porwano i zgwałcono ze szczególnym okrucieństwem w okolicach Poznania. Oprócz Szymona M. i Marzeny G., w tym okropnym czynie uczestniczyli również inni sprawcy, w tym wówczas 17-letni Alan O. oraz Paulina K. Motywem tego bestialskiego czynu miał być dług w wysokości 20 złotych za uszkodzoną grzałkę do e-papierosa.

Prawomocna decyzja sądu

Po przeprowadzeniu postępowania, Sąd Okręgowy w Poznaniu podjął prawomocną decyzję w sprawie Szymona M. i Marzeny G. Sąd utrzymał w mocy postanowienie o umieszczeniu ich w zakładzie poprawczym o wzmożonym nadzorze wychowawczym. Decyzja ta obowiązywać będzie do czasu ukończenia przez nich pełnoletniości.

Zmiana kwalifikacji prawnej

Sąd dokonał jedynie jednej zmiany w postanowieniu, polegającej na zmianie kwalifikacji prawnej związanej z naruszeniem nietykalności cielesnej. Pozostałe ustalenia i kary zostały utrzymane w mocy.

Skazani w innym procesie

Paulinę K., 39-latka kierującą pojazdem, oraz 17-letniego Alan O. skazano w innym procesie związanym z tą sprawą. Prokuratura przedstawiła im zarzuty dotyczące uprowadzenia, pozbawienia wolności i brutalnego zgwałcenia małoletniej, a także utrwalania treści pornograficznych za pomocą telefonów komórkowych. Paulinę K. skazano na 10 lat i 1 miesiąca więzienia, a Alan O. na 7 lat. Oboje zostali także zobowiązani do solidarnego zadośćuczynienia w kwocie 200 tysięcy złotych. Wyrok jest nieprawomocny.

Decyzja dotycząca córki Pauliny K.

Sąd rodzinny podjął również decyzję w sprawie córki Pauliny K., Laury B., która także brała udział w przestępstwie. Zastosowano wobec niej umieszczenie w zakładzie poprawczym, jednak środek ten został warunkowo zawieszony na trzy lata. Prawomocna decyzja w tej sprawie zostanie wydana przez Sąd Okręgowy w Poznaniu na początku kwietnia.

Najpierw sąd wydał wyrok w sprawie pełnoletnich: Alana O. i Pauliny K. (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu)

Czytaj więcej: Porwali 14-latkę i zgwałcili. „Dziewczynka żyje z traumą, nie chodzi do szkoły”

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl