Rozliczasz PIT? Nie zapomnij o tym

W życiu pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki – mawiał Benjamin Franklin. Brzmienie tej dramatycznej sentencji można nieco osłodzić przekazując 1,5 proc. z naszego podatku fundacji lub stowarzyszeniu. Nasze wsparcie to dla nich często być albo nie być.

Przekazanie naszego wsparcia organizacji pożytku publicznego jednemu z wielu stowarzyszeń i fundacji, które działają w Poznaniu sprawia, że nasze otoczenie staje się bardziej przyjazne lub po prostu lepsze.

W stolicy Wielkopolski działa lub jest zarejestrowanych ponad dwieście organizacji pożytku publicznego.

Część z nich zajmuje się pomocą społeczną lub humanitarną. Są też takie prowadzące działalnoś charytatywną. Inne zajmują się edukacją, sportem lub przedsiębiorczością. Niektóre chronią dziedzictwo historyczne i kulturowe Poznania, inne pomagają zwierzętom i dbają o środowisko naturalne. Pełną ich listę można znaleźć na stronie okpoznan.pl. Dla wszystkich jednak pieniądze z 1,5 proc. podatku są bardzo ważną częścią budżetów.

Zamiast do budżetu oddaj swój podatek fundacji

– Czasami ludzie zastanawiają się, czy warto przekazywać te pieniądze, bo uważają, że to mała kwota – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

– Owszem, 1,5 proc. podatku dochodowego brutto to rzeczywiście nie zawsze dużo. Jednak należy pamiętać, że wszystkie pieniądze w ten sposób przekazane w Poznaniu dały w 2022 roku blisko 26 milionów złotych. Trzeba też zaznaczyć, że podatnik nic na tym nie traci. Jeśli nie przekaże pieniędzy na organizację pożytku publicznego, trafią one automatycznie do Skarbu Państwa.

Przekazanie 1,5 proc. podatku jest bardzo łatwe. Na początek trzeba wybrać organizację. Formularz deklaracji podatkowej zawiera dwa pola, w które należy wpisać nr KRS organizacji oraz przekazywaną kwotę – większość programów, które pomagają w uzupełnieniu formularza podatkowego, sama ją oblicza i wskazuje właściwe rubryki.

Emeryci też mogą wesprzeć organizację pożytku publicznego

Osoby, które chcą przekazać 1,5 proc. podatku potrzebującym dzieciom, mogą wybrać konkretnego podopiecznego danej fundacji – pod warunkiem, że prowadzi ona dla nich subkonta identyfikowane dodatkowym numerem. Nie każda OPP to robi.

Emeryci i renciści również mogą przekazać 1,5 proc. podatku dochodowego – jeśli samodzielnie wypełnią formularz PIT-37 lub wykorzystają dedykowany im PIT-OP.

W deklaracji podatkowej jest także pole, w którym można zaznaczyć, czy dane podatnika mają być udostępnione obdarowanej organizacji. Jeśli tak się stanie, pozna ona wysokość przekazanej kwoty, a także imię i nazwisko darczyńcy.

Co stanie się z moimi pieniędzmi?

Na stronach internetowych danych organizacji można sprawdzić, na co zostały wydane pieniądze, zebrane dzięki przekazanym 1,5 proc. Te informacje są jawne i muszą znaleźć się w sprawozdaniu merytorycznym – każda organizacja powinna je zaprezentować publicznie. Sprawozdania można również znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Wolności. Więcej informacji o 1,5 proc. na stronie poznan.pl.

Warto rozliczać PIT w Poznaniu

Rozliczając podatek w Poznaniu także sami możemy liczyć na wiele bonusów. To m.in. wejścia na basen i korty tenisowe za złotówkę, tańsze bilety do zoo czy gratisy w Termach Maltańskich – wszystkie są dostępne dla użytkowników programu OK Poznań.

Wystarczy podczas rozliczania podatku w deklaracji zaznaczyć urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania, czyli np. Poznań Jeżyce, zamiast miejscowości, w której dawno już nie mieszkamy a jesteśmy w niej choćby jeszcze zameldowani.

Dzięki temu aż 48 proc. odprowadzonego podatku wraca do Poznania. Te pieniądze pozwalają zmieniać miasto na lepsze. Dzięki nim budowane są nowe chodniki, parki i zieleńce, szkoły i przedszkola. Wpływy z PIT-ów pozwalają organizować bezpłatne zajęcia dla dzieci, a także ogólnodostępne imprezy i festiwale dla wszystkich poznanianek i poznaniaków. To dzięki nim seniorzy mogą korzystać z pomocy „Złotej rączki” i innych ułatwień. To OK rozliczać podatki w Poznaniu.

Źródło: Poznan.pl

Czytaj też: Budowa mostów Berdychowskich nabiera tempa. Co za transport

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl