Wielkopolska

Wielkopolska odchodzi od węgla. Jako pierwszy subregion w Polsce

Region Wielkopolski odejdzie od węgla poprzez dołączenie do Powering Past Coal Alliance (PPCA).

W piątek, Samorząd Województwa Wielkopolskiego formalnie dołączył do Powering Past Coal Alliance (PPCA). Zrzesza ona ponad 180 krajów, samorządów lokalnych i firm dążących do przyspieszenia wycofywania się z produkcji energii na bazie węgla. Wielkopolska jest pierwszym subregionem, który przystąpił do tego sojuszu.

Korzyści dla regionu

Wśród korzyści dołączenia ma być możliwość przyciągnięcia nowych inwestorów zainteresowanych technologiami niskoemisyjnymi. To krok naprzód w zielonej transformacji.

Przynależność do PPCA umożliwi też regionowi aktywny udział w międzynarodowych wydarzeniach, co podnosi jego prestiż i otwiera nowe możliwości współpracy międzynarodowej. Udział w takich platformach jest bardzo ceniony zarówno przez samorządy, jak i biznes, co może przyczynić się do dalszego rozwoju regionu.

Transformacja w kierunku neutralności klimatycznej

Wielkopolska Wschodnia wyznaczyła rok 2040 jako cel osiągnięcia neutralności klimatycznej. To ambitne zadanie. Zwłaszcza biorąc pod uwagę obecność kopalni węgla brunatnego i elektrowni opalanych tym surowcem, które odpowiadają za znaczną część emisji cieplarnianych.

Program Life After Coal

Program „Life After Coal” ma na celu wspieranie regionu w przejściu na zieloną energię. Dzięki ponad 18 milionom euro głównie z funduszy unijnych, Wielkopolska Wschodnia będzie realizować działania związane z odchodzeniem od węgla. W programie uczestniczy kilkudziesięciu partnerów, w tym samorządy, które od stycznia 2023 roku rekrutowały i szkoliły doradców klimatycznych.

Wsparcie dla mieszkańców i przedsiębiorców

Program „Life After Coal” ma przynieść korzyści również dla mieszkańców, którzy będą mogli ubiegać się o dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne czy pomp ciepła w swoich domach. Ponadto, wsparcie otrzymają również przedsiębiorcy, którzy przechodząc na neutralną energetycznie infrastrukturę, będą wspierani w przygotowaniu planów przejścia do neutralności klimatycznej.

Wdrożenie programu „Life After Coal” będzie trwało do 2031 roku.

Czytaj też: Uprowadzenie i gwałt na 14-latce. Sąd wydał wyrok w sprawie nieletnich

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl